Radio Białystok | Gość | Mirosław Mojsiuszko - były piłkarz, trener i prezes Jagiellonii Białystok

Mirosław Mojsiuszko

były piłkarz, trener i prezes Jagiellonii Białystok

13.06.2018, 08:30, akt. 09:34

Wyjście z grupy jest celem podstawowym, ale dalsza gra będzie opierała się na znajomości europejskiego i światowego futbolu.

Mirosław Mojsiuszko, fot. Monika Kalicka
Mirosław Mojsiuszko, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Mojsiuszką rozmawia Marek Gąsiorowski

Po udanym meczu naszej reprezentacji wzrosły nadzieje na występy naszych podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Czy wyjdziemy z grupy i czy jest szansa na zwycięstwa naszych piłkarzy? Naszym gościem jest Mirosław Mojsiuszko - były piłkarz, były trener oraz prezes Jagiellonii Białystok.Rozmawia z nim Marek Gąsiorowski.


Marek Gąsiorowski: Po co w zasadzie takie mecze, jak ten wczorajszy z Litwą są rozgrywane? Na kilkanaście godzin przed wylotem na Mistrzostwa Świata w zasadzie wszystko powinno być jasne, poukładane, nowych informacji ani trener, ani kibice chyba wczoraj zbyt wiele nie dostali.


Mirosław Mojsiuszko: Nic się planowo nie dzieje. Przygotowania są robione pod mistrzostwa świata dużo wcześniej, zarówno plan, program przygotowań jest ustalany przez sztab szkoleniowy i myślę został ten plan bardzo dobrze przygotowany, bo sparingpartnerzy, z którymi graliśmy poprzednio byli silniejsi, a na koniec żeby troszeczkę optymizmu w piłkarzy i w ludzi wlać, mecz z Litwą był bardzo meczem takim pozytywnym pod względem entuzjazmu i przygotowania mentalnego. 


Wiadomo, że Litwa to nie jest to rywal z tej półki z jakiej są rywale Polski na Mistrzostwach Świata, przynajmniej ci w grupie. Ale też można parę mimo wszystko optymistycznych wniosków tutaj postawić. Po pierwsze ta drużyna widać, że ma rezerwowych, którzy w tej drużynie czują się pewnie. Na kogo należało by wskazać?


Zespół Litwy prowadzony przez trenera Jankauskasa - byłego zawodnika Żalgirisu Wilno, który później grał w Niemczech, zna się na swoim warsztacie, przygotowuje zawodników od dłuższego czasu pod kątem właśnie gry takiej, jak widzieliśmy, mimo że grali z Polakami, oni nie blokowali, po prostu pressingiem grali. To nam bardzo odpowiadało, dawało to nam dużo miejsca w polu. 

Zresztą ten zespół też gra w eliminacjach mistrzostw świata i osiąga całkiem pozytywne rezultaty, w Europie nie ma już zespołów takich, z którymi już na pewno się wyjdzie i wygra, mimo że skala porównawcza polskiej reprezentacji z Litwą jest inna, nawet jeśli chodzi o społeczeństwo - Litwa to jest naród 4,5 mln, a Polska 38 mln. Już nawet skala selekcji zawodników do reprezentacji jest inna.


Ale wróćmy do tych rezerwowych, którzy na co dzień nie grali w reprezentacji w pierwszym składzie. Wczoraj Kownacki się pokazał i Bereszyński się pokazał, i Góralski się pokazał i jeszcze można było pewnie dodać kogoś.


Była to na pewno zasłona dymna, bo my obserwujemy przeciwników, przeciwnicy obserwują nas i przecież tak na dobrą sprawę, to wielu zawodników, którzy wyjdą na pierwszy mecz nie grało. Nie grał Grosicki, Piszczek bardzo krótko wszedł, na środku pomocy jest sprawa do Krychowiaka, czy to Góralski, czy Zieliński, na bokach też pomoc, uważam że Milik, który grał cały mecz, który też ma zaległości jeśli chodzi o grę w reprezentacji ze względu na kontuzję, też się lepiej czuje z przodu i z lewej strony, a grał z prawej. 

Myślę, że to są takie gry taktyczne przed mistrzostwami, żeby przeciwnik, który mało nas zna, bo przecież gramy z Senegalem, Japonią i Kolumbią, liczą że Polskę znają na wylot, ale tylko Polska jest kojarzona z Lewandowskim, Piszczkiem, ewentualnie Szczęsnym. Reszty zawodników nie znają. I w tym jest nasza siła, bo zespół polski jest zespołem, który na pewno mierzy wyżej, jak udział tylko w tych trzech meczach eliminacyjnych. 

Myślę, że wyjście z grupy jest celem podstawowym, a co dalej przyjdzie - to czasami dyspozycja dnia, dyspozycja zawodników zdecyduje i przeciwnik. Tym bardziej, że wpadamy z naszej grupy od razu na głęboka wodę, przy czym to jest Anglia, z którą lubimy grać, wszystko jest już bardziej jasne. O ile eliminacje to jest taka egzotyczna wyprawa, o tyle już dalsza gra będzie opierała się na znajomości europejskiego i światowego futbolu. 


Jeśli chodzi o wczorajszy skład, to jak ustaliliśmy - zasłona dymna, ale - jak sformowana zostanie obrona, czy czterema czy trzema zawodnikami z Senegalem, czy te warianty będą płynne?


Zdecydowanie próby, które były robione, to wiadomo można na mecze towarzyskie robić próbę, ale generalnie wyjdziemy tym modelem polskim 4 - 2 - 3 - 1. Takie moje zdanie jest, z przymiarek zawodników na te pozycje, czyli na pewno czwórką obrońców czyli Rybusem, Glikiem, Bednarkiem i na prawej - to jest kwestia tylko czy wyjdzie Piszczek, czy wyjdzie Bereszyński. Bereszyński oczywiście też może grać na lewej obronie, bo tutaj też został wystawiony w meczu na lewej pomocy, co nie jest zupełnie jego pozycją.


Bramka też - na razie nie wiadomo kto, czy Szczęsny czy Fabiański.


Akurat siłą polskiego zespołu jest kręgosłup, czyli w linii prostej - czyli na światowym poziomie mamy bramkarzy dwóch, obrońców środkowych, czyli Glik i Bednarek, który dochodzi już do takiej dyspozycji, dobrze że miał szansę wystąpić w dwóch meczach właśnie towarzyskich, nabiera pewności, Krychowiak dochodzi do formy po tych występach poprzednich w reprezentacji dość słabych, przez to był krytykowany, no i oczywiście Lewandowski, który - proszę zauważyć - co dla polskiej reprezentacji znaczy Lewandowski, to świadczą nawet te dwa mecze ostatnie, kiedy schodzi Lewandowski, to właściwie Polacy przestają grać.


Nie wiadomo, w którą stronę rzeka płynie wtedy, jak nie ma Lewandowskiego.


Ale z drugiej strony, chociaż Lewy jest odporny na kontuzje, zresztą ci zawodnicy światowej klasy są chronieni i przez sędziów, i przez FIFA, i przez UEFA, ze względu na to, że ci ludzie robią widowisko, dla tych ludzi ludzie przychodzą na boiska i są chronieni, już ten system ataku z tyłu na nogi jest bardzo restrykcyjnie przez sędziów wyłapywany.


Po to żeby głównego aktora w pierwszym akcie nie zastrzelić. 


I to co mówiono, że VAR, który będzie też na Mistrzostwach Świata, spowoduje że będzie dużo więcej żółtych kartek, dużo więcej bo będą sędziowie powracali, będą wyłapywali te złośliwe zagrania.


Jeśli chodzi o pierwszy mecz z Senegalem - Senegalczycy dość pewnie się wyrażają o swojej formie, wyrażają się o tym, że jednak oni pokonają Polskę, że wyjdą z grupy, aczkolwiek te mecze towarzyskie nie mówią, że tam jest tak dobrze w drużynie, bo te wyniki słabe Senegalczycy mają jednak tuż przed mundialem.


Senegal jest drużyną, która posiada nawet światowej sławy zawodników, no ale Senegal to przede wszystkim zawodnicy grający w Europie, przede wszystkim we Francji, bo to jest to była kolonia francuska, bardzo dużo obywateli we Francji żyje, ma rodziny i szkoła futbolowa też jest. Senegal ma tradycje w piłce afrykańskiej i cały czas w rozgrywkach, jeśli chodzi o Afrykę, zajmuje czołowe lokaty, także będzie to na pewno groźny zespół. Tym bardziej, że oparty, tak jak ci zawodnicy z Ameryki Południowej, wszyscy z Afryki, są to zawodnicy o dobrym wyszkoleniu technicznym i silni fizycznie, bardzo sprawni, jeśli chodzi o motorykę.


Taktyka jedynie może szwankować.


Bo to są, tak jak w tej chwili trochę w Polsce, że większość zawodników gra poza granicami, Senegal to są zawodnicy, którzy grają poza Senegalem i tu kwestia zebrania tego towarzystwa, ustawienia, zorganizowania, ale to już te zespoły zatrudniają również tak wybitnych trenerów, wchodzą tak duże pieniądze, nikt już tej chwili na to nie żałuje. Tym bardziej, że wiemy, że piłka nożna stała się taką walką pokojową, międzynarodową krajów.


I wiadomo, że Senegal to już nie jest taka drużyna, gdzie najmocniejszym atutem tej drużyny jest czarownik, bo afrykańskie drużyny zazwyczaj czarowników zabierają.


Ja bym się nie upierał przy Senegalu, bo ja uważam że Senegal nie będzie najgroźniejszym zespołem dla Polski, a będzie Kolumbia. Zapominamy o tym zespole, że w Kolumbii są naprawdę światowej klasy zawodnicy i również dużo zawodników grających w Europie i na świecie. Kolumbia również będzie groźna, nie mówiąc o Japonii. Japonia jest tej chwili właśnie zespołem, o którym się nie mówi, przynajmniej u nas, a lekceważyć absolutnie nie można, bo Japonia zrobiła naprawdę ogromny postęp, jeśli chodzi o grę narodowej reprezentacji. 


Reasumując naszą rozmowę - mecz i zwycięstwo z Litwą cieszy, ale pokorę wobec przeciwników i czujność, i ostrożność w każdym meczu na Mistrzostwach Świata trzeba zachować. 


Przy czym trzeba znać swoją wartość, trzeba absolutnie szanować przeciwnika, ale znać swoją wartość. Myślę - jak w tym roku z grupy nie wyjdziemy, to chyba nigdy nie wyjdziemy, zresztą losowanie uważam za bardzo dobre grupowe, nie mamy mocarzy, a zespoły zbliżone umiejętnościami i tu zdecyduje - tak jak mówiłem - czasami w piłce nożnej dyspozycja dnia, sposób przygotowania mentalnego i oczywiście chęć zwycięstwa bo to jest bardzo znaczące.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok