Radio Białystok | Gość | Marek Chojnowski - radny

Marek Chojnowski

radny

14.09.2018, 08:30, akt. 17:27

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka
Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Z Markiem Chojnowskim rozmawia Lech Pilarski

Reprezentował PiS w walce o obniżkę wynagrodzenia prezydentowi Białegostoku. Młody, aktywny, często zabierający głos podczas sesji. Nie będzie kandydował do Rady Miasta, bo zabrakło dla niego miejsca na listach PiS-u. Z radnym Markiem Chojnowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy zabrakło miejsca? Do poniedziałku jeszcze może się coś zmienić, dlatego pan, że tak powiem, szarżuje, szuka miejsca, opowiada o tym co się w PiS-ie dzieje i z czym się pan nie zgadza?


Marek Chojnowski: Nie, nie opowiadam. Ludzie, którzy mnie spotykają na ulicy, dzwonią, dowiedzieli się tak naprawdę z plotek medialnych, bo sam się dowiedziałem z mediów, nikt ze mną o tym, że nie ma miejsca, nie porozmawiał. Pytaj mnie o moje uczucia, moją wizję...


A jaki jest powód? Jak pan próbuje sobie to wyjaśnić, dlaczego nie ma miejsca? Pan się starał, nawet reprezentował klub radnych PiS w sądzie, atakując pensję pana prezydenta Truskolaskiego. 


Jako adwokat zostałem do tej roli wyznaczony. Niechlubnej, aczkolwiek wyznaczony i poświęciłem się temu tematowi. Natomiast byłem twarzą przecież reformy komunikacji miejskiej, moja kadencja została poświęcona sprawom mieszkańców. 


Dlaczego? 


Dlatego, że zostałam nauczony, żeby pomagać tym malutkim, tym ludziom, którzy naprawdę nie mają szans przebicia się do urzędu. 


To ja wiem, dlaczego pan chce być radnym, ale pytanie, dlaczego pan nie jest na liście? 


Różne słuchy, różne argumenty do mnie docierają ze strony moich przeciwników wewnątrzpartyjnych - jednym z tych argumentów jest to, iż odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela, która to polityka stawiała na ludzi z byłej Platformy Obywatelskiej. Myślę, że to zaważyło głównie. 


A nie głosowanie na decyzję deweloperowi, które się nie spodobały? Myślę tutaj o tej inwestycji przy Wierzbowej. Pan był przeciw. 


Ja zawsze byłem przeciwny, mam swój rozum, mam swoje zdanie, głosuję niezależnie. Byłem przeciwny deweloperom stawiającym bloki na dziko, wbrew woli mieszkańców, wbrew woli miasta.


Ale się stawia teraz na deweloperów. Nawet na listach będą do Rady. To trochę machiaweliczne. 


Rzeczywiście. Wczoraj będąc w urzędzie, dowiedziałem się od wielu urzędników, iż na listach mają być ludzie spokrewnieni z deweloperami - i to jest bolączka obecnych czasów. 


Ale czy to były naciski deweloperów, żeby uchwalić ten plan, zmienić? Żeby ta inwestycja przy Wierzbowej wyrosła? Jak to było? 


Przypomnę w ten sposób: radny pełni mandat niezależnie. To, że się przynależy do jakiegoś klubu, nie wpływa na jego samodzielne myślenie...


Pytam zatem o praktykę, a nie o teorię. Jak to było? Czy były naciski? 


Mi się nie podobało jedno: że szef struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości, to jest były doradca Truskolaskiego, który niejako zajmuje się tak zwanym konsultingiem prawno-biznesowym. Tyle i aż tyle. 


Czyli nie zgadza się pan z tą polityką, miejsca nie będzie. A czy teraz na te wystąpienia, to zwrócenie uwagi na wewnętrzne problemy Prawa i Sprawiedliwości, po pierwsze - z jednej strony nie doprowadzą do rozłamu, ale z drugiej strony czy szuka pan swojego miejsca na liście? 


Panie redaktorze, ja zawsze byłem wierny ideom, wiernym swoim ideałom, szedłem do polityki niejako, ażeby to był mój jedyny wykonywany zawód. Mam swój zawód, który cenię, jestem dobrym prawnikiem. Natomiast chciałem przede wszystkim pomagać ludziom. Byłem uczony od ojca i od całej rodziny pracy od podstaw, organicznej, na rzecz mieszkańców i taką pracę wykonywałem. Jeżeli chodzi zaś o względy takie praktyczne, zawsze opowiadałem się za starym PiS-em, za ludźmi z wartościami, z ideami, którzy nie ulegają... 


Ale stary PiS ma też do siebie, że raczej był wierny, to znaczy nie opowiadał o tym, co się dzieje wewnątrz i to pozwoliło partii zająć takie miejsce, jakie ma obecnie.


A czy opowiadanie, jeżeli chodzi o moje same uczucia, jest może tym spowodowane, iż jest to precedens, iż naprawdę wybijający się radny, który myślę, że został przez innych też uznany i postrzegany jako osoba naprawdę twarda i ambitna, ale też uczciwa, nie został uwzględniony na listach - to jest problem. 


Gorycz nie przemawia? To będzie koniec z polityką? Bo po tym wystąpieniu, to podejrzewam, że z dotychczasowymi strukturami, z dotychczasowymi ludźmi rządzącymi, prawem i sprawiedliwością, nie będzie panu po drodze.


Nie, jak najbardziej będę wierny swoim ideałom. Jestem osobą o podłożu i o wartościach konserwatywnych, narodowych. Jeżeli chodzi o moją przyszłość, to mogę panu powiedzieć, że odzywało się do mnie wiele osób, proponowano mi start w wyborach z jedynek, z dwójek...

Mamy jeden taki komitet, który mocno przyciąga... 


Oj tak. Natomiast osobom tym odmawiałem. Uważam, że ludzi się nie zmienia, nie zmienia się też przynależności partyjnej. Tym bardziej osoba, która ma kręgosłup moralny i cechują ją takie wartości. 


Do Warszawy ponoć ma pan wyjeżdżać... 


To też słyszałem. To jest plotka rozsiewana przez osoby mi nieprzychylne. 


Ale wszystko się zmieni za miesiąc... 


Tak jest panie redaktorze. Za miesiąc mam ślub, będę szczęśliwym mężem, daj Boże, i szczęśliwym ojcem. 


To te największe zmiany. Trochę pan ryzykuje, bo kariera mogła się fajnie rozwijać, a tutaj okazuje się, że to nie za bardzo... 


To jest niezależne ode mnie. Natomiast ja bardzo optymistycznie spoglądam w przyszłość. Mamy też fantastyczne osoby w PiS-ie, naprawdę ze starego PiS-u, którym naprawdę mocno kibicuję. Kibicuję również rządowi - po każdej nocy wstaje dzień. 


Jeszcze raz wracam do tego wątku deweloperskiego, bo odnoszę takie wrażenie, że sporo w tych przestrzeniach samorządowych, miejskich, deweloperzy mają do powiedzenia, aż za dużo. Nie sądzi pan?


Ja mogę powiedzieć, że jestem dumny z siebie, że w kilku sytuacjach - można tak to ująć - podpadłem deweloperom, z uwagi na to, iż uchroniłem swoje osiedle, osiedle Mickiewicza. 


Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Jak nie wiadomo o co chodzi w polityce, to wiadomo, że chodzi o deweloperów? 


Nie, nie przeceniałbym tego wątku aż tak mocno. 


Ale w pana przypadku to się może jakoś sprawdzać. 


Były na pewno na mnie różne przekazywane skargi ze strony tego środowiska, to jest fakt, ja temu nie przeczę. Uważam, że miasto powinno się rozwijać, rozwijać w sposób rozsądny, umiarkowany, z poszanowaniem innych mieszkańców. Natomiast jeżeli bloki mają być wciskane między domy jednorodzinne, dla mnie to jest patologia i ja z tą patologią walczyłem.

| red: mak, sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.


dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.


Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.


Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.


Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.

Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok