Radio Białystok | Gość | dr Tomasz Dubowski [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

4.03.2019, 08:46, akt. 15:44

- Związki między państwami członkowskimi UE są tak daleko zaawansowane i tak silne, że takie - w zasadzie z dnia na dzień - rozejście się oznacza szereg konsekwencji, których być może nawet dzisiaj nie przewidujemy.

dr Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda
dr Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

Z dr. Tomaszem Dubowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Są kolejki po paszporty, bo trzeba je będzie mieć, by wjechać do Wielkiej Brytanii. Nie będzie działać EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jakie jeszcze zmiany dotkną Polaków, jeżeli Brexit nastąpi bez umowy?

O tym z dr. Tomaszem Dubowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Brexit się zbliża. Na razie nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić, chociaż wiele państw już inwestuje - trzeba przygotować granice, przywrócić kontrole. To takie najbardziej widoczne przygotowania. Na co jeszcze musimy być gotowi, jeśli do Brexitu dojdzie? Bo na razie nie wszyscy się do tego palą.


dr Tomasz Dubowski: Rzeczywiście od naszej ostatniej rozmowy niewiele się zmieniło. Rozmawialiśmy kilka tygodni temu. Wydaje się, że te wszystkie doniesienia medialne, które mówią o tym, jak będzie mógł wyglądać przepływ towarów czy przepływ osób w przypadku twardego Brexitu bez mowy, mogą się potwierdzić.

Natomiast wciąż piłka jest w grze. Są pewne propozycje po stronie brytyjskiej. W przyszłym tygodniu premier May zapowiedziała trzy głosowanie w parlamencie brytyjskim. Po raz kolejny zaproponowanie przyjęcia znanej deputowanym umowy w sprawie Brexitu. Jeśli to się nie uda, to rzeczywiście będzie głosowanie nad tym, czy Wielka Brytania decyduje się na wystąpienie bez umowy, czy też zdecyduje się na przesunięcie.


Albo może dojść w ogóle do odwołania Brexitu. Bo też już coraz więcej Brytyjczyków zastanawia się nad tym, czy nie powrócić do referendum i nie spróbować zmienić swojego stanowiska.


Nie śledzę tego na bieżąco aż tak intensywnie. Natomiast ostatnie doniesienia był takie - przynajmniej ze strony premier May, a ona chyba tutaj rozdaje karty - że ona trzyma się dosyć twardo tych postanowień referendum sprzed 3 lat już w zasadzie. Trudno przewidzieć, czy to referendum w Wielkiej Brytanii się odbędzie ponownie.

Natomiast jeśli chodzi o przedłużenie tego okresu na przygotowanie się do Brexitu z umową, to też może się okazać nie takie proste, ponieważ ostatnie sygnały z Francji chociażby są takie, że prezydent Macron nie chce tak po prostu przedłużenia tego procesu bez jasnej deklaracji ze strony Brytyjczyków w sprawie tego, w jakim kierunku oni chcą pójść. Bo rzeczywiście do tej pory mieliśmy z tej strony dosyć duże zamieszanie.


Ale wracając do twardego Brexitu, przygotujmy się na to, bo 29 marca nie jest tak daleko. Poza paszportem, poza wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego, bo już EKUZ nie będzie obowiązywał, na co jeszcze powinniśmy być gotowi?


To też jest takie pytanie, na które trudno w kilku zdaniach odpowiedzieć, ponieważ związki między państwami członkowskimi Unii Europejskiej są tak daleko zaawansowane i tak silne, że takie - w zasadzie z dnia na dzień - rozejście się oznacza szereg konsekwencji, których być może nawet dzisiaj nie przewidujemy.

Natomiast poza tym, co zostało przez pana wspomniane, dosyć często mówi się o tym, jak może wyglądać od 29 czy 30 marca przepływ towarów między Wielką Brytanią a Unią Europejską i oczywiście w drugą stronę. Import po stronie Wielkiej Brytanii jest dosyć duży. Też często w mediach widzimy przedsiębiorców, którzy na przykład robią zapasy.

Tutaj należy zakładać, że - i to trzeba sobie uświadomić - jeżeli Brexit odbędzie się bez umowy, to tak naprawdę wszystkie traktaty unijne, te dwa główne, przestają po prostu obowiązywać, z dnia na dzień. Te traktaty zawierają postanowienia dotyczące i swobody przepływu osób, w tym również pracowników, i swobody przepływu towaru, kapitału, usług, płatności, swobody przedsiębiorczości, czyli możliwości zakładania działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

A to są oczywiście rzeczy ogólne, one są obudowane szeregiem bardzo szczegółowych przepisów wynikających z prawa unijnego. I to wszystko z dnia na dzień w zasadzie może przestać funkcjonować.

Oczywiście, Brytyjczycy chociażby w ostatnim czasie próbują już ze swej strony zapewnić pewien spokój obywatelom państw członkowskich, którzy zamierzają w Wielkiej Brytanii zostać. Natomiast to się odbywa już nie na zasadzie porozumienia powiedzmy bilateralnego między Unią a Wielką Brytanią. Brytyjczycy z własnej woli tutaj pewne regulacje wewnętrzne chcą wprowadzać.


Czyli ci Polacy, którzy są w Wielkiej Brytanii, jakichś radykalnych cięć nie muszą się spodziewać?


Kilka tygodni temu mówiliśmy o tej sprawie i wspomnieliśmy, że tutaj w zasadzie mamy tak naprawdę deklaracje polityczne. One się powolutku przekuwają na język prawa, stąd brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w osobie pani wiceminister w ostatnich dniach bardzo zachęca Polaków, ale nie tylko Polaków, po prostu obywateli Unii Europejskiej przebywających w Wielkiej Brytanii do tego, żeby się rejestrować, ten proces przechodzić, ponieważ jego przejście ma być pewnym warunkiem, który pozwoli wpisać się w te nowe brytyjskie regulacje, które są planowane.

I rzeczywiście tutaj może być tak, że obywatele Unii Europejskiej, którzy tych rejestracji dokonali, ona jest możliwe oczywiście po odpowiednim okresie przebywania legalnego w Wielkiej Brytanii, będą mogli cieszyć się większym spokojem niż do tej pory. Natomiast tutaj radzić możemy, żeby śledzić brytyjskie postępy na tej drodze i trzymać rękę na pulsie.


Czyli na razie paszport, ubezpieczenie zdrowotne, zarejestrowanie się w Wielkiej Brytanii po to, żeby nabyć prawa związane z miejscem osiedlenia.


Potwierdzić, może w ten sposób, i móc je kontynuować w przypadku, gdyby Brexit odbył się rzeczywiście bez umowy. Bo jeśli umowa będzie, to ona zawiera pewne gwarancje i dla Brytyjczyków na terytorium Unii Europejskiej, i dla obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii.

Chyba dla wszystkich byłoby lepiej, żeby ta umowa weszła jednak w życie, bo ona - na pewien czas przynajmniej - przewidywałaby jasny stan rzeczy i dla obywateli, i dla przedsiębiorców. Stan rzeczy, którego moglibyśmy się trzymać i na podstawie którego moglibyśmy ewentualnie dalej rozwijać jako Unia Europejska stosunki z Wielką Brytanią.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.


Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.


Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.

Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".


Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
27.11.2019

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista
26.11.2019

Na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym podniósł 335 kg i zwyciężył w konkurencji martwego ciągu. - Myślę, że jeszcze poprawię ten wynik - mówi siłacz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok