Radio Białystok | Gość | Szczepan Barszczewski [wideo] - dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku

23.05.2019, 07:57, akt. 12:28

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.

Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda
Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Ze Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Minął rok od wprowadzenia Konstytucji Biznesu, która miała uregulować na nowo polską przedsiębiorczość. Czy coś się zmieniło w prowadzeniu działalności gospodarczej? O tym z dyrektorem biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku Szczepanem Barszczewskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Pana stanowisko to również efekt Konstytucji Biznesu?


Szczepan Barszczewski: Tak, jak najbardziej. Rok temu powstało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z siedzibą główną w Warszawie. Można powiedzieć, że zakończył się etap tworzenia placówek w Polsce, placówek terenowych. Białystok jest jednym z niewielu miast, w których powstało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Do tego są Gdańsk, Poznań i Kraków.

Myślę, że jak na Białystok jest to istotne wyróżnienie. Sądzę, że rządzący politycy dostrzegają znaczenie Białegostoku, być może również ze względu na sąsiedztwo z Białorusią, bliskość Rosji. Ale też na pewno jest to efekt uznania i może powagi pracy niektórych parlamentarzystów, którzy włożyli swój wkład do tego, by to biuro w Białymstoku powstało.


Czy przedsiębiorcy zgłaszają się już z jakimiś sprawami?


Tak. Jak tylko ruszyło biuro w Warszawie, to szybko te sprawy zaczęły wpływać. Zanim otworzyliśmy biuro w Białymstoku, co miało miejsce 7 maja, to już tam trafiały sprawy z naszego terenu.


Czego dotyczyły?


Bardzo różnych zagadnień. Oczywiście dominują sprawy dotyczące kwestii podatkowych, skarbowych.


Konstytucja miała normować, cywilizować stosunki pomiędzy fiskusem a przedsiębiorcami, którzy czuli się do tej pory gdzieś w narożniku.


No i od tego jest instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - żeby tego cywilizowania dopilnować. Nie jest łatwo szybko zmienić mentalność pracowników administracji publicznej, zwłaszcza o pewnym określonym profilu, że tak powiem fiskalnym, szczególnie kontrolnym.

Też chodzi o to, żebyśmy my jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany. Do tego służą kompetencje określone w ustawie o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.


Konstytucja Biznesu nie jest przepisem na miarę słynnej ustawy Wilczka, która wprowadzała tylko trzy koncesje i to, że wszystko, co nie zakazane, było dozwolone. Jak jest teraz?


To jest jedna z zasad, która w Konstytucji Biznesu obowiązuje. Natomiast, żeby w kontekście tego punktu odniesienia powiedzieć, czym jest Konstytucja Biznesu, to trzeba powiedzieć tak: Konstytucja Biznesu jest to przede wszystkim prawo przedsiębiorców, które - jak zwykle konstytucja - jest dość generalnym aktem. Konsekwencją prawa przedsiębiorców jest uchwalenie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, która to ustawa wprowadza urząd rzecznika i wyposaża w określone kompetencje.

Natomiast musimy powiedzieć sobie tyle, że jest szereg przeróżnych ustaw z przeróżnych dziedzin prawa, które regulują szczegółowo funkcjonowanie branż gospodarki przemysłu, życia małych i średnich przedsiębiorców również.

Prawo przedsiębiorców jest takim aktem generalnym, w którym zawarte są ramy. Właśnie tak, jak pan powiedział; co nie jest zabronione, jest dozwolone. Można powiedzieć, że ten postulat był formułowany, zanim Konstytucja Biznesu powstała. Natomiast mamy podniesioną rangę.


Przećwiczyliśmy bardzo doświadczalnie obowiązywanie owego przepisu "co nie jest zakazane, jest dozwolone" i wyszło to na dobre polskiej gospodarce i przedsiębiorcom.


Dlatego trzeba wrócić do dobrych zwyczajów i tę zasadę wdrażać, pokazywać jej istnienie, ponieważ administracja, poniekąd biurokracja, nie jest skora, by to dostrzegać. Też jest znana zasada najpierw wynikająca z prawa karnego, teraz przeniesiona do prawa fiskalnego czy też może podatkowego, że wątpliwości trzeba rozstrzygać na korzyść w prawie karnym oskarżonego, w prawie podatkowym podatnika.

Przez długi czas ta zasada nie miała wprost uregulowania w przepisach. Natomiast teraz od bodaj roku znalazła się w ordynacji podatkowej. Niby była świadomość istnienia tej zasady, bo ona była wyinterpretowywana z ogólnych zasad prawa podatkowego. Natomiast teraz jest wprost wprowadzona w ramy ustawy i tym bardziej mamy teraz możliwość i uprawnienie, żeby tego pilnować.

Oczywiście, chodzi o to, żeby też zmieniła się pewnego rodzaju świadomość, mentalność urzędników, również w zakresie orzecznictwa sądowego, że ta zasada powinna być realnie stosowana, żeby wątpliwości dostrzegać i jeżeli już zostaną dostrzeżone, rozstrzygać na korzyść.


Tym bardziej, że nasze przepisy podatkowe, ustawa o VAT są bardzo skomplikowane i trzeba się bardzo dobrze orientować i rozglądać dookoła, żeby na jakiś przepis nie nadepnąć.


Bardzo, bardzo, bardzo często przedsiębiorcy stąpają po bardzo cienkiej linie, a przez to często wolą wręcz zapłacić więcej niż narażać się na ewentualne nieprzyjemności. Ale też trzeba powiedzieć, że są i tacy przedsiębiorcy, którzy mają świadomość podejmowanego ryzyka w kontekście niepewności przepisów prawa i stosują taką interpretację, która jest im bardziej wygodna. Natomiast są i tacy, którzy wyraźnie nadużywają tego prawa.

Rzecznik stworzył radę przedsiębiorców, która służy temu, by organizacje przedsiębiorców mogły formułować swoje postulaty, zgłaszać oczekiwania, pomysły. I tak też się dzieje. Myślę, że takim bardzo mocnym akcentem w funkcjonowanie biura rzecznika i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców była ostatnia rada przedsiębiorców, na której został zaoferowany pomysł dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców.


Sprawa dyskusyjna.


Natomiast poparta bardzo poważnymi badaniami, przemyśleniami.


Być może, ale później czytamy np. o wybitnych artystach, i tak dalej, którzy przez całe życie dużo zarabiali, a na końcu pokazują kwit z ZUS-u, że mają małą emeryturę. Coś za coś.


Myślę, że jednak w gronie przedsiębiorców jest chyba jednak dużo większa odpowiedzialność w zakresie tego, co robią, jak prowadzą biznes, zatrudniają ludzi, są odpowiedzialni za rodziny. To zupełnie nie pasuje do tego, dlatego że przedsiębiorcy bardzo często na początkowym etapie wchodzenia do biznesu mają bardzo poważną barierę wejścia - 1350 zł składek ubezpieczenia społecznego.


I to niezależnie, czy mają zyski, czy nie.


Tyle trzeba płacić, tak jest ustalone. Dlatego gdyby mogli nie płacić, jestem przekonany, że dużo więcej czy start-upów, czy zwykłych biznesów miałoby szansę zafunkcjonowania w przestrzeni, rozwijania się, wpływania pozytywnie na życie gospodarcze, społeczne. W końcu przedsiębiorcy to sól ziemi, jak mówią w polityce.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.


sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.


prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.

Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.


Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.


Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka

Czesław Michniewicz [wideo]

selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21
10.09.2019

"Udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie, marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów" - mówi Czesław Michniewicz.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
9.09.2019

- Nie czuję się ani zdegradowany, ani odsunięty, pozostaję pierwszym zastępcą ministra - mówi Jarosław Zieliński.


Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk, fot. Monika Kalicka

Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk

stylistka i druga wicemiss nastolatek
9.09.2019

"Zdobyłam tytuł I wicemiss Podlasia Nastolatek 2019 i poszłam za ciosem - pomyślałam, że pojadę do Warszawy na casting Miss Polski 2019" - mówi Maria Doroszczyk.

Paweł Rudnicki i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

9.09.2019

Procedura Niebieskiej karty - co oznacza, w jakich sytuacjach się ją stosuje?

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
9.09.2019

"Zwracali się do nas pracownicy instytucji kultury podległych pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, że od 5-6 lat nie dostali podwyżek. Daliśmy słowo, że takie podwyżki będą i teraz to już jest na sejmiku. Takie podwyżki tym pracownikom się należą" - mówi marszałek Kosicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok