Radio Białystok | Gość | Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier

14.06.2019, 07:21, akt. 08:41

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Z Jarosławem Gowinem rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jarosław Gowin poinformował, że rząd na swoim ostatnim posiedzeniu odrzucił pomysł zamrożenia w budżecie wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szkolnictwo wyższe. A informację tę przekazał podczas obchodów 15 rocznicy utworzenia w Łomży Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.

Nie tylko o tej rocznicy rozmawiał z nim Adam Dąbrowski.


Fragment rozmowy:


Adam Dąbrowski: Panie premierze, pytać w 15. urodziny czy było warto jest lekkim absurdem. To może zapytam, dlaczego było warto?


Jarosław Gowin: Dlatego, że dobre uczelnie zawodowe, a uczelnia łomżyńska należy do najlepszych, są taką regionalną kuźnią kadr dla wielu młodych osób, pochodzących z tych mniej zamożnych rodzin. To jest często jedyna szansa na skończenie studiów i to studiów na wysokim poziomie. Natomiast z punktu widzenia społeczności lokalnej, nie tylko społeczności Łomży, myślę, że całego regionu podlaskiego, uczelnia buduje zarówno prestiż, jak i jest źródłem emanacji rozmaitych idei rozwojowych. Jestem przekonany, że ta inicjatywa sprzed 15 lat dobrze przysłuży się Łomży, Podlasiu i Polsce. 


A jednocześnie to jest jedyny namacalny dowód tego co obiecywano nam wówczas, kiedy nadchodziła reforma administracyjna. M.in. miały powstać uczelnie, uczelnie powstały i właściwie chyba tylko to zostało jako rzeczywista wartość.


Wraz z moimi współpracownikami, przede wszystkim z panią minister Jadwigą Emilewicz ogłosiłem program mojego ugrupowania Porozumienia adresowany do miast. I to nie do tych miast, które rozwijają się wspaniale, bo są wielkimi wojewódzkimi metropoliami, tylko właśnie do miast średnich i mniejszych, w szczególności do byłych miast wojewódzkich. Naukowcy piszą że tracą te miasta funkcje społeczno-gospodarcze. Uczelnie zawodowe były jakąś skromną formą rekompensaty za utratę funkcji miast wojewódzkich, natomiast teraz przyszła faza, że trzeba przygotować nowy program rozwoju dla tego typu miast jak Łomża, jak Suwałki, jak Chełm czy Kalisz.


Co w takim razie dla takich miast? Uczelnie już mamy, infrastrukturę właściwie wystarczającą, bo dla mniejszych miast to będzie infrastruktura. 


Dla każdego z tych miast trzeba przygotować osobną ścieżkę rozwojową. I to jest zadanie nie tylko samorządów. Jeżeli Polska ma się rozwijać tak dynamicznie jak w ciągu ostatnich kilku lat, to musimy zbudować taki pomost między władzami samorządowymi a rządem. I tutaj trzeba współpracować ponad podziałami partyjnymi ponad podziałami prawica lewica, dlatego, że chodnik w mieście, uczelnia, instytucje kultury czy nowe firmy oferujące wysoko płatne miejsca pracy, one nie mają legitymacji partyjnych. Tutaj liczy się dobro Polaków i w takich sprawach my politycy powinniśmy ze sobą współpracować.


Nie wiem czy został pan nazwany przez innych czy sam się pan nazwał największym zwolennikiem samorządności w Zjednoczonej Prawicy. Czy jakiś pomysł właśnie na usamodzielnienie czy też dalsze możliwości rozwoju funkcji samorządów są według pana?


Władza jest sprawowana skutecznie dla dobra mieszkańców wtedy, kiedy jest jak najbliżej obywateli. Natomiast reforma samorządowa wymaga pogłębienia. I są tutaj różne koncepcje. Są także koncepcje zdecydowanie szkodliwe. Mam na myśli ten pomysł na federalizację Polski. I nie jest to zgodne z polską konstytucją, ani nie jest to zgodne z Polską tradycją ustrojową, a przede wszystkim w naszych warunkach geopolitycznych rodziłoby to zagrożenie utratą suwerenności. Natomiast jedną z propozycji mojego ugrupowania Porozumienia dla miast takich jak Łomża jest tak zwana deglomeracja. Chodzi tutaj o przenoszenie ważnych instytucji państwowych z jednej strony z Warszawy do miast wojewódzkich, ale jest też ta druga faza, szczególnie ważna. Przenoszenie instytucji z miast wojewódzkich do mniejszych ośrodków, w tym byłych miast wojewódzkich. 

Ktoś może powiedzieć, że to jest utopia. To proszę przyjrzeć się, co udało nam się zrobić w ciągu pół roku w Chełmie. Tam wybory wygrał mój młodych kolega partyjny, pierwszy prezydent polskiego miasta urodzony po 1989 roku Jakub Banaszek. I przy współpracy nie tylko mojej, nie tylko minister Emilewicz, dużą pomocą służyli pan premier Morawiecki, minister Szumowski, wielu innych ministrów. W Chełmie udało się zainicjować powstanie sześciu instytucji z których każda tworzy co najmniej dziesiątki, niektóre z setki, wysoko płatnych miejsc pracy.

Czyli to jest tak, że w mieście w którym jest kilkunastoprocentowe bezrobocie, w ciągu pół roku udało się stworzyć więcej nowych miejsc pracy niż w ciągu 8 lat rządów poprzedniczki prezydenta Banaszka.


To są miejsca pracy w administracji?


To są miejsca pracy w instytucjach służących rozwojowi polskiej gospodarki na przykład centra usług, ale oferujące te usługi na wysokim poziomie na przykład usługi księgowe dla międzynarodowych koncernów. To są także miejsca pracy w obszarze służby zdrowia. Tam powstaje instytut który będzie dbał o poziom zdrowotności mieszkańców całego województwa lubelskiego. Więc nie chodzi o rozwój administracji. Chodzi o rozwój takich instytucji, które przekładają się potem na rozwój gospodarczy całej Polski i na podnoszenie jakości życia Polaków.


To co pan mówił o porozumienie ponad podziałami partyjnymi, w jakiś sposób koresponduje z jedną z ostatnich pana wypowiedzi, która wywołała spore zdziwienie, że jeżeli będzie taka konieczność na jesień, to nie wyklucza pan na przykład rozmów z PSL-em.


Nie wiem czy pan pamięta, w 2006 roku byłem bezpartyjnym senatorem i w styczniu 2006 roku opublikowałem taki artykuł, który wywołał wtedy powszechne zaskoczenie, już nie mówiąc o wielu ironicznych komentarzach. Mianowicie napisałem w oparciu o analizę struktury wyborców, że naturalnymi partnerami są do siebie Platforma Obywatelska i PSL. Wtedy mnie wyśmiewano, półtora roku później taka koalicja powstała. Kiedy dzisiaj mówię o możliwości współpracy obozu Zjednoczonej Prawicy z Polskim Stronnictwem Ludowym, to oczywiście trzeba pamiętać że my politycy obozu rządowego będziemy się starali po pierwsze wygrać wybory i zasłużyć na zaufanie Polaków. 

Po drugie będziemy oczywiście dążyli do tego, żeby tak jak w obecnej kadencji, obóz rządowy był jednorodny. Czyli żeby sama Zjednoczona Prawica nie potrzebowała koalicjantów. Ale, jeżeli ci koalicjanci będą niezbędni, to naturalnym partnerem jest ruch Kukiz 15. Natomiast ja nie wykluczyłbym, i namawiam też polityków PSL-u, żeby oni nie wykluczali, możliwości współpracy rządowej ze Zjednoczoną Prawicą. 


Ktoś mówi koalicjant drugiego wyboru.


To jest rzeczywiście koalicjant drugiego wyboru, ale w polskiej polityce jest zdecydowanie za dużo podziałów, zdecydowanie za dużo konfliktów i te konflikty są często bardzo głębokie. Od lat przypominamy dwa wrogie plemiona, niż jeden wspólny naród. Jeżeli tacy politycy, jak Władysław Kosiniak-Kamysz, człowiek bardzo umiarkowany, roztropny, przywiązany do chrześcijańskich wartości, chcą odcisnąć pozytywne piętno na polskim życiu, jeżeli chcą zrobić coś dobrego dla Polaków, a nie wątpię, że chcą, no to w takim razie powinni patrzeć na nas, na obóz Zjednoczonej Prawicy, jako na potencjalnego sojusznika.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."


Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.


prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".


Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.

prof. Robert Ciborowski

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2019

- Weźmy najlepsze czasopismo na świecie. Publikujemy tam artykuł. Ile osób go przeczyta? Z 10 pewnie, razem z edytorem. Natomiast jak opublikujemy artykuł na portalu społecznościowym, to przeczyta go 10 tys. I co jest bardziej wartościowe?


Michał Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Michał Dąbrowski

reżyser spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek"
10.10.2019

- Jestem ogromnym fanem takiej klasycznej literatury dla dzieci i szkoda mi, żeby to zostało zapomniane, żeby gdzieś odeszło.

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski, fot. Monika Kalicka

Marek Kochanowski i Damian Kudzinowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
9.10.2019

"W tym roku zdecydowaliśmy się troszeczkę zmienić formułę i wcześniej poprosiliśmy naszych znajomych, aby sami zaprosili innych pisarzy".

Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk, fot. Marcin Gliński

Mateusz Perzyna i Adam Litwińczuk

z Rugby Białystok
9.10.2019

"Wg nas projekt jest ciekawy nie tylko dla ludzi związanych ze stadionem, ale też ludzi mieszkających w okolicy stadionu, bo tam żadnych placów zabaw nie ma" - mówią zawodnicy Rugby Białystok o projekcie w budżecie obywatelskim.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok