Radio Białystok | Gość | Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier

14.06.2019, 07:21, akt. 08:41

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Z Jarosławem Gowinem rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jarosław Gowin poinformował, że rząd na swoim ostatnim posiedzeniu odrzucił pomysł zamrożenia w budżecie wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szkolnictwo wyższe. A informację tę przekazał podczas obchodów 15 rocznicy utworzenia w Łomży Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.

Nie tylko o tej rocznicy rozmawiał z nim Adam Dąbrowski.


Fragment rozmowy:


Adam Dąbrowski: Panie premierze, pytać w 15. urodziny czy było warto jest lekkim absurdem. To może zapytam, dlaczego było warto?


Jarosław Gowin: Dlatego, że dobre uczelnie zawodowe, a uczelnia łomżyńska należy do najlepszych, są taką regionalną kuźnią kadr dla wielu młodych osób, pochodzących z tych mniej zamożnych rodzin. To jest często jedyna szansa na skończenie studiów i to studiów na wysokim poziomie. Natomiast z punktu widzenia społeczności lokalnej, nie tylko społeczności Łomży, myślę, że całego regionu podlaskiego, uczelnia buduje zarówno prestiż, jak i jest źródłem emanacji rozmaitych idei rozwojowych. Jestem przekonany, że ta inicjatywa sprzed 15 lat dobrze przysłuży się Łomży, Podlasiu i Polsce. 


A jednocześnie to jest jedyny namacalny dowód tego co obiecywano nam wówczas, kiedy nadchodziła reforma administracyjna. M.in. miały powstać uczelnie, uczelnie powstały i właściwie chyba tylko to zostało jako rzeczywista wartość.


Wraz z moimi współpracownikami, przede wszystkim z panią minister Jadwigą Emilewicz ogłosiłem program mojego ugrupowania Porozumienia adresowany do miast. I to nie do tych miast, które rozwijają się wspaniale, bo są wielkimi wojewódzkimi metropoliami, tylko właśnie do miast średnich i mniejszych, w szczególności do byłych miast wojewódzkich. Naukowcy piszą że tracą te miasta funkcje społeczno-gospodarcze. Uczelnie zawodowe były jakąś skromną formą rekompensaty za utratę funkcji miast wojewódzkich, natomiast teraz przyszła faza, że trzeba przygotować nowy program rozwoju dla tego typu miast jak Łomża, jak Suwałki, jak Chełm czy Kalisz.


Co w takim razie dla takich miast? Uczelnie już mamy, infrastrukturę właściwie wystarczającą, bo dla mniejszych miast to będzie infrastruktura. 


Dla każdego z tych miast trzeba przygotować osobną ścieżkę rozwojową. I to jest zadanie nie tylko samorządów. Jeżeli Polska ma się rozwijać tak dynamicznie jak w ciągu ostatnich kilku lat, to musimy zbudować taki pomost między władzami samorządowymi a rządem. I tutaj trzeba współpracować ponad podziałami partyjnymi ponad podziałami prawica lewica, dlatego, że chodnik w mieście, uczelnia, instytucje kultury czy nowe firmy oferujące wysoko płatne miejsca pracy, one nie mają legitymacji partyjnych. Tutaj liczy się dobro Polaków i w takich sprawach my politycy powinniśmy ze sobą współpracować.


Nie wiem czy został pan nazwany przez innych czy sam się pan nazwał największym zwolennikiem samorządności w Zjednoczonej Prawicy. Czy jakiś pomysł właśnie na usamodzielnienie czy też dalsze możliwości rozwoju funkcji samorządów są według pana?


Władza jest sprawowana skutecznie dla dobra mieszkańców wtedy, kiedy jest jak najbliżej obywateli. Natomiast reforma samorządowa wymaga pogłębienia. I są tutaj różne koncepcje. Są także koncepcje zdecydowanie szkodliwe. Mam na myśli ten pomysł na federalizację Polski. I nie jest to zgodne z polską konstytucją, ani nie jest to zgodne z Polską tradycją ustrojową, a przede wszystkim w naszych warunkach geopolitycznych rodziłoby to zagrożenie utratą suwerenności. Natomiast jedną z propozycji mojego ugrupowania Porozumienia dla miast takich jak Łomża jest tak zwana deglomeracja. Chodzi tutaj o przenoszenie ważnych instytucji państwowych z jednej strony z Warszawy do miast wojewódzkich, ale jest też ta druga faza, szczególnie ważna. Przenoszenie instytucji z miast wojewódzkich do mniejszych ośrodków, w tym byłych miast wojewódzkich. 

Ktoś może powiedzieć, że to jest utopia. To proszę przyjrzeć się, co udało nam się zrobić w ciągu pół roku w Chełmie. Tam wybory wygrał mój młodych kolega partyjny, pierwszy prezydent polskiego miasta urodzony po 1989 roku Jakub Banaszek. I przy współpracy nie tylko mojej, nie tylko minister Emilewicz, dużą pomocą służyli pan premier Morawiecki, minister Szumowski, wielu innych ministrów. W Chełmie udało się zainicjować powstanie sześciu instytucji z których każda tworzy co najmniej dziesiątki, niektóre z setki, wysoko płatnych miejsc pracy.

Czyli to jest tak, że w mieście w którym jest kilkunastoprocentowe bezrobocie, w ciągu pół roku udało się stworzyć więcej nowych miejsc pracy niż w ciągu 8 lat rządów poprzedniczki prezydenta Banaszka.


To są miejsca pracy w administracji?


To są miejsca pracy w instytucjach służących rozwojowi polskiej gospodarki na przykład centra usług, ale oferujące te usługi na wysokim poziomie na przykład usługi księgowe dla międzynarodowych koncernów. To są także miejsca pracy w obszarze służby zdrowia. Tam powstaje instytut który będzie dbał o poziom zdrowotności mieszkańców całego województwa lubelskiego. Więc nie chodzi o rozwój administracji. Chodzi o rozwój takich instytucji, które przekładają się potem na rozwój gospodarczy całej Polski i na podnoszenie jakości życia Polaków.


To co pan mówił o porozumienie ponad podziałami partyjnymi, w jakiś sposób koresponduje z jedną z ostatnich pana wypowiedzi, która wywołała spore zdziwienie, że jeżeli będzie taka konieczność na jesień, to nie wyklucza pan na przykład rozmów z PSL-em.


Nie wiem czy pan pamięta, w 2006 roku byłem bezpartyjnym senatorem i w styczniu 2006 roku opublikowałem taki artykuł, który wywołał wtedy powszechne zaskoczenie, już nie mówiąc o wielu ironicznych komentarzach. Mianowicie napisałem w oparciu o analizę struktury wyborców, że naturalnymi partnerami są do siebie Platforma Obywatelska i PSL. Wtedy mnie wyśmiewano, półtora roku później taka koalicja powstała. Kiedy dzisiaj mówię o możliwości współpracy obozu Zjednoczonej Prawicy z Polskim Stronnictwem Ludowym, to oczywiście trzeba pamiętać że my politycy obozu rządowego będziemy się starali po pierwsze wygrać wybory i zasłużyć na zaufanie Polaków. 

Po drugie będziemy oczywiście dążyli do tego, żeby tak jak w obecnej kadencji, obóz rządowy był jednorodny. Czyli żeby sama Zjednoczona Prawica nie potrzebowała koalicjantów. Ale, jeżeli ci koalicjanci będą niezbędni, to naturalnym partnerem jest ruch Kukiz 15. Natomiast ja nie wykluczyłbym, i namawiam też polityków PSL-u, żeby oni nie wykluczali, możliwości współpracy rządowej ze Zjednoczoną Prawicą. 


Ktoś mówi koalicjant drugiego wyboru.


To jest rzeczywiście koalicjant drugiego wyboru, ale w polskiej polityce jest zdecydowanie za dużo podziałów, zdecydowanie za dużo konfliktów i te konflikty są często bardzo głębokie. Od lat przypominamy dwa wrogie plemiona, niż jeden wspólny naród. Jeżeli tacy politycy, jak Władysław Kosiniak-Kamysz, człowiek bardzo umiarkowany, roztropny, przywiązany do chrześcijańskich wartości, chcą odcisnąć pozytywne piętno na polskim życiu, jeżeli chcą zrobić coś dobrego dla Polaków, a nie wątpię, że chcą, no to w takim razie powinni patrzeć na nas, na obóz Zjednoczonej Prawicy, jako na potencjalnego sojusznika.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?


Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.

Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok