Radio Białystok | Gość | Katarzyna Szwarc - współautorka raportu "Zielony renesans"

Katarzyna Szwarc

współautorka raportu "Zielony renesans"

4.11.2019, 08:24, akt. 14:10

"Skutki kryzysu klimatycznego są na wyciągnięcie ręki". Jak samorządy mogą walczyć ze zmianami klimatycznymi? Czy Białystok jest miastem ekologicznym?

Katarzyna Szwarc, fot. Sylwia Krassowska
Katarzyna Szwarc, fot. Sylwia Krassowska

Z Katarzyną Szwarc rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Między innymi o ekologii w miastach opowiada ekspertka w zakresie rynku finansowego i energetyki Katarzyna Szwarc z Fundacji Instrat, współautorka raportu "Zielony renesans".


Adam Janczewski: Czy Białystok jest zielony miastem, czy tylko takie miasto udaje? Z jednej strony sadzi się łąki kwietne, ostatnio aleję 15 platanów, z drugiej - planuje się wycinkę 70 hektarów lasu, setki drzew wycinane są pod infrastrukturę drogową, w nieodpowiedni sposób buduje się bloki, betonuje miasto, co prowadzi do podtopień podczas każdych większych opadów deszczu.


Katarzyna Szwarc: Jest to bolączka, z którą mierzy się bardzo wiele polskich miast, nie tylko Białystok, ale również Warszawa, Kraków, Wrocław. Z jednej strony wprowadzane są polityki, które mają dać wrażenie, że coś się dzieje w obszarze zieleni, że miasta się zazieleniają. Z drugiej strony podejmowane są decyzje, które z punktu widzenia takiego celu są kompletnie nieracjonalne.

Porównałabym te sytuacje do czegoś, co nazywamy greenwashingiem - to znaczy podejmowania takich kampanii społecznych, które mają dać wrażenie, że na przykład wielkie korporacje podejmują działania mające na celu ochronę klimatu, walkę z zanieczyszczeniem środowiska, a tak naprawdę są to akcje, które niewiele wnoszą, a realne działania pokazują zupełnie co innego.


W "Samorządowym podręczniku transformacji energetycznej. Zielony renesans" zwracacie uwagę na to, że już podczas obrad Okrągłego Stołu podkreślano potrzebę zmian w gospodarowaniu energią. To ponad 30 lat temu.


Tak. Muszę przyznać, że sama byłam bardzo zdziwiona.


Czy te kierunki i potrzeby są wciąż aktualne?


Jak najbardziej. Już w czasie Okrągłego Stołu potrzeba przestawienia Polski, polskiej energetyki na zielone tory już wtedy wybrzmiała, co bardzo jasno pokazuje, że już wówczas elity polityczne zdawały sobie doskonale sprawę z tego, że transformacja energetyczna to jest wyzwanie, które musimy podjąć natychmiast. Nie ma czasu. Po tych 30 latach tak naprawdę niewiele się zmieniło. Nadal nie została przyjęta żadna strategia energetyczna dla polskiej energetyki.

Całkiem niedawno rząd opublikował projekt polityki energetycznej. W naszej ocenie strategia ta jest przede wszystkim mało ambitna. Nie odpowiada na najważniejsze wyzwania związane między innymi z kryzysem klimatycznym. Jest też mało konkretna. Pytanie: ile czasu jeszcze nam to zajmie? Od razu uprzedzę - nie mamy kolejnych 30 lat.


Czy jest aż tak źle? Bo do nie każdego wyobraźni przemawiają wyspy śmieci na oceanach czy topniejące lodowce. Co złego się dzieje tutaj w województwie podlaskim, w Białymstoku, w Polsce?


Częstym błędem aktywistów klimatycznych jest to, że odwołują się do przykładów, które na naszym polskim podwórku rzeczywiście brzmią jak sytuacje bardzo przykre i z jednej strony martwią, ale z drugiej strony bardzo ciężko nam jest sobie wyobrazić, jaki realny wpływ ma to na nasze życie.

Podałabym co najmniej kilka takich przykładów, którymi możemy się posłużyć, które można zaobserwować tu na naszym polskim podwórku, w jaki sposób kryzys klimatyczny na nas oddziałuje.

Mieliśmy w tym roku do czynienia z jedną z najgorszych w historii Polski susz. To właśnie ona spowodowała między innymi statystyczny wzrost cen, zwłaszcza warzyw i owoców. Drugim przykładem jest coś, z czym borykamy się od kilku lat, zwłaszcza w okresie letnim, to znaczy - gwałtowne burze i nawałnice powodujące często bardzo poważne zniszczenia.

Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, listopad był już miesiącem zimowym, a święta prawie zawsze były białe. Obecnie od kilku lat w grudniu często notujemy temperatury nawet do 10 stopni. Wydaje nam się to zupełnie normalne.

Także moja rekomendacja: zastanówmy się nad tym głęboko, bo skutki kryzysu klimatycznego są widoczne w Polsce, są na wyciągnięcie ręki, są naokoło nas.


Jak można temu przeciwdziałać? W raporcie podajecie 10 przypadków tego, jak samorządy mogą skutecznie wdrożyć rozwiązania korzystne dla planety. Jakie możliwości widziałaby pani na przykład w takim mieście jak Białystok? Co tutaj samorząd mógłbym zaproponować, żeby próbować zmienić tę sytuację?


Jest kilka obszarów, na których samorządy mogą się skupić. Podajemy kilka konkretnych przykładów zarówno z polskiego podwórka, jak i z zagranicy, gdzie samorządy zrealizowały bardzo konkretne inwestycje. Mówimy tutaj o przedstawieniu energetyki transportu na zielone tory. Mówimy także o gospodarce odpadami i o organizacji na danym obszarze geograficznym czegoś, co nazywamy gospodarką obiegu zamkniętego. Chodzi o wykorzystywanie tych zasobów, które już mamy, którymi często mogą być nawet śmieci, odpady komunalne, na przykład do produkcji energii czy do recyklingu.


Problemem chyba jest to, że samorządowcy niekoniecznie mogą zbić na tym duży kapitał polityczny, bo chyba nie są to wciąż sprawy priorytetowe dla polityków, a niestety też dla społeczeństwa.


A ja właśnie chciałabym polemizować z tym mitem oraz z mitem, że na transformacji energetycznej nie można zarobić. Czy inaczej - że transformacja energetyczna jest tylko czymś, co musi kosztować i że jest takim trendem, który idzie na przekór gospodarce kapitalistycznej.


To jak zarobić na transformacji energetycznej?


Mamy przykład gminy Głuchów, gdzie samorząd do postawienia farmy wiatrowej nie dołożył ani złotówki. Wręcz odwrotnie. To inwestor zauważył okazję, że tam mogłaby powstać farma wiatrowa. Postarał się o kredyty. Inwestycja była też częściowo realizowana z funduszy europejskich. Samorząd tylko na tym zyskał - np. z tytułu podatku od nieruchomości. Jest to taki bardzo namacalny wpływ do budżetu tej gminy, który pozwala jej na realizację innych przedsięwzięć.

Tutaj mieliśmy bardzo namacalny przykład, kiedy inwestor wspomógł odbudowę lokalnego kościoła, zorganizował program edukacyjny w lokalnych w szkołach. W rozmowach z mieszkańcami bardzo wybrzmiewał też ten kapitał polityczny, który lokalni politycy na tym zbili, dlatego że pojawienie się inwestora oznaczało, że potrzebne były ręce do pracy, pojawiło się zapotrzebowanie na pokoje w lokalnych hotelach, motelach, nagle życiem rozbrzmiały lokalne bary i restauracje.

Także myślę, że jest to dobry przykład inwestycji w odnawialne źródła energii, gdzie wszyscy wygrali.


Jak w takim razie przekonać samorządowców do tego, żeby zaangażowali się w politykę energetyczną?


Takim narzędziem do przekonywania samorządowców, że warto, jest właśnie nasz raport "Zielony renesans". Jest to nie tylko narzędzie, taki podręcznik, który chcemy przekazać samorządowcom, żeby w bardzo szczegółowy sposób pokazać im, jak mogą realizować na swoim terenie transformację energetyczną. Mówimy nie tylko o tym, z kim się skontaktować, jakie są pomysły na tę transformację, ale też, w jaki sposób można pozyskać na to fundusze. I odpowiadamy na pytanie, co mogą na tym zyskać i oni jako politycy, i lokalne społeczności.

Jest to taki podręcznik do tego, jak wszyscy mogą wygrać na transformacji energetycznej.


Rozumiem, że te podręczniki trafią również do białostockich samorządowców.


Już trafiły.


Czy macie jakiś odzew z ich strony?


Niestety na razie nie, ale nie tracimy nadziei. Mamy nadzieję, że po prostu cały czas uważnie i z zaciekawieniem czytają ten podręcznik. I tylko dlatego jeszcze się z nami w tej sprawie nie skontaktowali.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok