Radio Białystok | Gość | Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz [wideo] - z Narodowego Funduszu Zdrowia

Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz [wideo]

z Narodowego Funduszu Zdrowia

12.12.2019, 08:00, akt. 10:54

Od 8 stycznia 2020 r. recepty elektroniczne będą obowiązkowe. - Przede wszystkim nie musimy być obecni na wizycie u lekarza, żeby otrzymać receptę, nie musimy jednorazowo wykupywać wszystkich wypisanych leków. Jest wiele zalet.

Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz, fot. Joanna Szubzda
Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Izabelą Bołtruczuk i Ewą Kadziewicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 8 stycznia 2020 r. recepty w Polsce - z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami - będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Zostało mało czasu, aby przygotować się do e-recept.

O tym z naczelniczką wydziału gospodarki lekami Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ewą Kadziewicz i Izabelą Bołtruczuk z Sekcji Komunikacji Społecznej rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: W czym e-recepta jest lepsza od recepty papierowej?

Izabela Bołtruczuk: Odpowiedź jest jedna - we wszystkim. We wszystkim dla każdego. Nie zalejemy jej kawą, nie zgubimy jej, dziecko ani wnuczek nie pomaże jej flamastrem. Farmaceuta nie powie nam, że tych bazgrołów nie może rozczytać. Nie trzeba jej pieczętować.

Ewa Kadziewicz: Przede wszystkim nie musimy być obecni na wizycie u lekarza, żeby otrzymać receptę - i to na ilość leku wystarczającą nam na roczną terapię, jeżeli są to leki przyjmowane z racji choroby przewlekłej. To niezwykle istotna rzecz, zupełne novum.


Czyli co miesiąc nie trzeba będzie przychodzić do lekarza?


EK: Zaletą jest też to, że nie musimy jej wykupić jednorazowo. To niezwykle ważne z uwagi na ceny leków i koszty, jakie ponoszą pacjenci. Receptę można wykupić w kolejnych miesiącach i w różnych aptekach.


Dosyć długo lekarze opierali się przed wdrożeniem tego systemu. Prawie dwa lata trwa wprowadzanie e-recept. Jeszcze się nie zakończyło. Trzeba było przedłużać terminy. Dlaczego lekarze byli przeciw, skoro są to same zalety?


IB: Myślę, że to aspekt psychologiczny, bariera przed zmianą. Bo jak mówiłam, trudno tu znaleźć jakiekolwiek wady. Rozmawialiśmy z wieloma lekarzami na ten temat, też w wieku - że tak powiem - zaawansowanym, którzy już do tego systemu się podłączyli i korzystają z e-recept. Mówili wprost, że gdyby ktoś kazał im wrócić do papierowych recept, to byliby załamani. Podkreślali, że to oszczędność czasu i pieniędzy.

Czasami słyszymy takie argumenty, że lekarze widzą pewną trudność w technologicznym podłączeniu się do platformy. O pomoc można poprosić specjalistów z CSIOZ - to firma, która wdraża e-recepty. Jest infolinia, można zadzwonić, poradzić się, są filmy instruktażowe, są przygotowane prezentacje, jak krok po kroku podłączyć się do platformy P1. Myślę więc, że jest to wykonalne i nie jest to mega trudne.

Natomiast pewnie tak mamy, że większość rzeczy odkładami na last minute. Myślę, że tu działa ten czynnik psychologiczny.


To ostatnie chwile, żeby skorzystać z finansowego wsparcia, bo można dostać pieniądze na zakup sprzętu i odpowiedniego programu.


EK: Tak. Wprowadzenie e-recept wiąże się z uruchomieniem różnych mechanizmów wsparcia dla świadczeniodawców. Jednym z nich jest możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie. Kolejny raz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył termin na składanie takich podań - do końca tego roku. Wnioski można złożyć w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w podlaskim oddziale przy ul. Pałacowej 3. Będziemy je przyjmowali do ostatniego dnia 2019 roku i będziemy je rozliczali do 21 stycznia przyszłego roku.


Z e-recept już można korzystać. Ilu pacjentów i lekarzy to robi?


EK: W województwie podlaskim wystawiono ponad 1,25 mln e-recept. Są to dane na ostatni dzień listopada. Wystawiono je w 350 podmiotach a e-recepry otrzymało około 240 tys. mieszkańców naszego województwa.


Z punktu widzenia NFZ-u to są również zyski.


EK: Na pewno są to zyski związane z kontrolami, które do tej pory żeśmy przeprowadzali. Część kontroli aptek będzie musiała jednak zmienić swój profil.


Czyli trochę odesłaliście kontrolerów na emeryturę?


EK: Nie, mają dużo różnych zadań. Niekoniecznie właśnie związanych z kontrolą recept, a przynajmniej w takim aspekcie jak do tej pory - czy jest czytelna, czy jest pieczątka, data, jej poprawność. Te wszystkie elementy w tej chwili nam umykają. Jest to myślę dosyć istotne i z punktu widzenia aptekarzy, i z punktu widzenia lekarzy, do których pacjenci wracali z prośbą o poprawienie recept, byli odsyłani z aptek albo też apteka realizowała taką nie w pełni poprawnie wystawioną receptę, za co potem była obciążana karami.


Jako pacjenci dzięki e-receptom możemy mieć kontrolę i podgląd na to, jakiego rodzaju wypisywane są leki, w jakiej ilości, i tak dalej.


IB: Żeby korzystać ze wszystkich dobrodziejstw e-recepty, należy zalogować się do swojego IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta. Bez tego konta dostaniemy papierowy wydruk recepty elektronicznej albo 4-cyfrowy kod, który podamy w aptece razem ze swoim PESEL-em. Ale żeby dostać sms-a albo e-mail z e-receptą, żeby mieć podgląd do historii wszystkich recept, które dostajemy, z dawkowaniem, to do tego potrzebne jest Internetowe Konto Pacjenta. Zakładać go nie trzeba, bo każdy z nas je ma, tylko trzeba je aktywować. A robi się to, logując się do systemu profilem zaufanym.


Ale żeby uzyskać profil zaufany, to trzeba jednak pojawić się albo w ZUS-ie, albo w urzędzie skarbowym...


IB: Niekoniecznie, wiele banków to proponuje.

EK: Albo możemy przyjść do NFZ-u, do czego również zachęcamy.

IB: Na naszej stronie internetowej tyka zegar, który odlicza czas do wprowadzenia e-recept już obowiązkowo. Właśnie na niego zerkam - zostało 26 dni, 15 godzin i 59 minut. Także nie traćmy czasu, przygotowujemy się do korzystania z dobrodziejstw e-recept.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.


dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok