Radio Białystok | Gość | Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz [wideo] - z Narodowego Funduszu Zdrowia

Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz [wideo]

z Narodowego Funduszu Zdrowia

12.12.2019, 08:00, akt. 10:54

Od 8 stycznia 2020 r. recepty elektroniczne będą obowiązkowe. - Przede wszystkim nie musimy być obecni na wizycie u lekarza, żeby otrzymać receptę, nie musimy jednorazowo wykupywać wszystkich wypisanych leków. Jest wiele zalet.

Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz, fot. Joanna Szubzda
Izabela Bołtruczuk i Ewa Kadziewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Izabelą Bołtruczuk i Ewą Kadziewicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 8 stycznia 2020 r. recepty w Polsce - z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami - będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Zostało mało czasu, aby przygotować się do e-recept.

O tym z naczelniczką wydziału gospodarki lekami Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ewą Kadziewicz i Izabelą Bołtruczuk z Sekcji Komunikacji Społecznej rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: W czym e-recepta jest lepsza od recepty papierowej?

Izabela Bołtruczuk: Odpowiedź jest jedna - we wszystkim. We wszystkim dla każdego. Nie zalejemy jej kawą, nie zgubimy jej, dziecko ani wnuczek nie pomaże jej flamastrem. Farmaceuta nie powie nam, że tych bazgrołów nie może rozczytać. Nie trzeba jej pieczętować.

Ewa Kadziewicz: Przede wszystkim nie musimy być obecni na wizycie u lekarza, żeby otrzymać receptę - i to na ilość leku wystarczającą nam na roczną terapię, jeżeli są to leki przyjmowane z racji choroby przewlekłej. To niezwykle istotna rzecz, zupełne novum.


Czyli co miesiąc nie trzeba będzie przychodzić do lekarza?


EK: Zaletą jest też to, że nie musimy jej wykupić jednorazowo. To niezwykle ważne z uwagi na ceny leków i koszty, jakie ponoszą pacjenci. Receptę można wykupić w kolejnych miesiącach i w różnych aptekach.


Dosyć długo lekarze opierali się przed wdrożeniem tego systemu. Prawie dwa lata trwa wprowadzanie e-recept. Jeszcze się nie zakończyło. Trzeba było przedłużać terminy. Dlaczego lekarze byli przeciw, skoro są to same zalety?


IB: Myślę, że to aspekt psychologiczny, bariera przed zmianą. Bo jak mówiłam, trudno tu znaleźć jakiekolwiek wady. Rozmawialiśmy z wieloma lekarzami na ten temat, też w wieku - że tak powiem - zaawansowanym, którzy już do tego systemu się podłączyli i korzystają z e-recept. Mówili wprost, że gdyby ktoś kazał im wrócić do papierowych recept, to byliby załamani. Podkreślali, że to oszczędność czasu i pieniędzy.

Czasami słyszymy takie argumenty, że lekarze widzą pewną trudność w technologicznym podłączeniu się do platformy. O pomoc można poprosić specjalistów z CSIOZ - to firma, która wdraża e-recepty. Jest infolinia, można zadzwonić, poradzić się, są filmy instruktażowe, są przygotowane prezentacje, jak krok po kroku podłączyć się do platformy P1. Myślę więc, że jest to wykonalne i nie jest to mega trudne.

Natomiast pewnie tak mamy, że większość rzeczy odkładami na last minute. Myślę, że tu działa ten czynnik psychologiczny.


To ostatnie chwile, żeby skorzystać z finansowego wsparcia, bo można dostać pieniądze na zakup sprzętu i odpowiedniego programu.


EK: Tak. Wprowadzenie e-recept wiąże się z uruchomieniem różnych mechanizmów wsparcia dla świadczeniodawców. Jednym z nich jest możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie. Kolejny raz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył termin na składanie takich podań - do końca tego roku. Wnioski można złożyć w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w podlaskim oddziale przy ul. Pałacowej 3. Będziemy je przyjmowali do ostatniego dnia 2019 roku i będziemy je rozliczali do 21 stycznia przyszłego roku.


Z e-recept już można korzystać. Ilu pacjentów i lekarzy to robi?


EK: W województwie podlaskim wystawiono ponad 1,25 mln e-recept. Są to dane na ostatni dzień listopada. Wystawiono je w 350 podmiotach a e-recepry otrzymało około 240 tys. mieszkańców naszego województwa.


Z punktu widzenia NFZ-u to są również zyski.


EK: Na pewno są to zyski związane z kontrolami, które do tej pory żeśmy przeprowadzali. Część kontroli aptek będzie musiała jednak zmienić swój profil.


Czyli trochę odesłaliście kontrolerów na emeryturę?


EK: Nie, mają dużo różnych zadań. Niekoniecznie właśnie związanych z kontrolą recept, a przynajmniej w takim aspekcie jak do tej pory - czy jest czytelna, czy jest pieczątka, data, jej poprawność. Te wszystkie elementy w tej chwili nam umykają. Jest to myślę dosyć istotne i z punktu widzenia aptekarzy, i z punktu widzenia lekarzy, do których pacjenci wracali z prośbą o poprawienie recept, byli odsyłani z aptek albo też apteka realizowała taką nie w pełni poprawnie wystawioną receptę, za co potem była obciążana karami.


Jako pacjenci dzięki e-receptom możemy mieć kontrolę i podgląd na to, jakiego rodzaju wypisywane są leki, w jakiej ilości, i tak dalej.


IB: Żeby korzystać ze wszystkich dobrodziejstw e-recepty, należy zalogować się do swojego IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta. Bez tego konta dostaniemy papierowy wydruk recepty elektronicznej albo 4-cyfrowy kod, który podamy w aptece razem ze swoim PESEL-em. Ale żeby dostać sms-a albo e-mail z e-receptą, żeby mieć podgląd do historii wszystkich recept, które dostajemy, z dawkowaniem, to do tego potrzebne jest Internetowe Konto Pacjenta. Zakładać go nie trzeba, bo każdy z nas je ma, tylko trzeba je aktywować. A robi się to, logując się do systemu profilem zaufanym.


Ale żeby uzyskać profil zaufany, to trzeba jednak pojawić się albo w ZUS-ie, albo w urzędzie skarbowym...


IB: Niekoniecznie, wiele banków to proponuje.

EK: Albo możemy przyjść do NFZ-u, do czego również zachęcamy.

IB: Na naszej stronie internetowej tyka zegar, który odlicza czas do wprowadzenia e-recept już obowiązkowo. Właśnie na niego zerkam - zostało 26 dni, 15 godzin i 59 minut. Także nie traćmy czasu, przygotowujemy się do korzystania z dobrodziejstw e-recept.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew
prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.


Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok