Radio Białystok | Gość | Krzysztof Jurgiel - europoseł PiS

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS

13.01.2020, 08:13, akt. 09:47

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Co zrobić, aby rolnictwo było szansą dla młodych? Jakie działania trzeba podejmować, by podtrzymać żywotność obszarów wiejskich?

O polskim rolnictwie i mieszkańcach obszarów wiejskich z europosłem PiS Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski. Pyta też o przejście radnego sejmiku województwa podlaskiego Sebastiana Łukaszewicza z Prawa i Sprawiedliwości do Solidarnej Polski.


Lech Pilarski: W czwartek w Kolnie rozmawiano o rozwoju obszarów wiejskich. Zarysowano tam różnorodne działania, które trzeba podejmować, by ludzie ze wsi nie wyjeżdżali tak gremialnie, nie tylko ci pracujący bezpośrednio na roli. Czy w Parlamencie Europejskim ten problem również jest dostrzegany?


Krzysztof Jurgiel: Polityka rolna w Polsce wynika z dokumentów programowych Unii Europejskiej. Są już zaplanowane cele na nowy okres programowania. Jest ich dziewięć. UE stawia na żywotność obszarów wiejskich, na ich rozwój, na zachowanie jak największej liczby gospodarstw.

Pracuję teraz nad pakietem legislacyjnym dotyczącym wspólnej polityki rolnej. Mamy go przyjąć jako Komisja Rolnictwa PE do końca czerwca. Znacząca część środku będzie przeznaczona na rozwój obszarów wiejskich.

Następuje też zmiana sposobu zarządzania rozwojem. Będzie nowy dokument - Krajowy Plan Strategiczny. Dotychczas mieliśmy płatności bezpośrednie, interwencję rynkową i Rozwój Obszarów Wiejskich, tzw. PROW. Teraz będzie jeden dokument.

Do tej pory mocno ingerowała komisja. Teraz te dokumenty będą przedstawiały rządy narodowe. W zasadzie Bruksela nie będzie sprawdzać, na co wydawane są środki. Muszą być zgodne z tymi celami, które powinny być realizowane. I tutaj jest duża odpowiedzialność. Jeśli chcemy mieć rozwój, to powinniśmy finansować te obszary, w których będzie największa wartość dodana.


Co trzeba by było zrobić na przykład na Podlasiu, żeby liczba ludzi mieszkających na wsi tak radykalnie nie spadała i żeby nie zmniejszała się liczba gospodarstw?


Przypominam swoje ministrowanie. W maju 2018 roku przyjęliśmy, tzn. komitet społeczny Rady Ministrów, którym kierowała ówczesna wicepremier Beata Szydło, przyjął Pakt dla Obszarów Wiejskich. Jest to dokument, który jeszcze funkcjonuje. Został wskazany w strategii odpowiedzialnego rozwoju jako odpowiedzialność całego rządu, państwa za rozwój, za żywotność polskiej wsi. Jest tam około 200 działań, które należy realizować w czterech filarach.

Pierwszy, który jest najważniejszy, bo świadczy o dalszym rozwoju, to opłacalność produkcji rolnej. Przewiduje się tam kilkanaście działań wspierających rolników. Następnie mamy poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, a więc infrastruktura drogowa, techniczna. Tutaj wiem, że przyjęto np. program dotyczący dróg. Są różnego rodzaju programy dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej, szczególnie tej specjalistycznej. Sprawa szkół. Są to te działania, które mają zatrzymać część ludności na obszarach wiejskich.

Trzeci filar to przedsiębiorczość, czyli tworzenie miejsc pracy. I administracja na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Ten pakt powinien być kontynuowany i jest realizowany w wielu obszarach. Takie działania mają doprawadzić do stabilnego rolnictwa w zakresie ekonomicznym, ochrony środowiska i społecznym. No i obszary wiejskie jako miejsce do dobrego zamieszkania, pracy i wypoczynku.

Taki jest cel jest ogólny i pod niego trzeba wydawać pieniądze z różnych źródeł. Mamy pieniądze unijne, mamy środki budżet, środki samorządów. Jest też sporo inwestorów prywatnych, którzy jeżeli się stworzy warunki do działania, chociażby jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy, to też na pewno będą inwestować.


Przejdźmy na podlaski grunt polityczny. Grupa działaczy Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowała z członkostwa i przeniosła się do innej partii. Nawet pana były współpracownik zmienił PiS na Solidarną Polskę. To efekt jakiegoś kryzysu w podlaskim PiS?


Nie wiem, czy można to nazwać kryzysem. Wiadomo, że polska scena polityczna jest przebudowywana. Widzimy, że jeżeli chodzi o partie lewicowe, to starają się być razem. Wiadomo też, że Platforma Obywatelska szuka swojego lidera. Polskie Stronnictwo Ludowe przejęło też Ruch Kukiza, chcąc zdobyć małe miasteczka czy elektorat z miast.

U nas jest prawica i w jej ramach do tej pory była duża partia wiodąca, i jest oczywiście, z której jest lider, który praktycznie tym wszystkim zarządza. Są mniejsze partie jak Zbigniewa Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy ludzie odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje.

Pan Łukaszewicz uznał, że będzie mógł tam realizować swoje plany, plany dotyczące przede wszystkim województwa, tam będzie mógł bardziej to prezentować. Ma prawo. Zresztą z tego, co mówił pan prezes, to do końca roku można było, jeśli są takie sytuacje, bez żadnych jak to się mówi skutków politycznych, zmieniać miejsce w ramach prawicy, żeby to się kształtowało inaczej.

Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? Czy będzie to jeden podmiot, tak jak teraz udaje się to utrzymać? Jak wiadomo są różne zamieszania, bo tam gdzie są ludzie, pojawiają się konflikty. Sztuką jest, żeby z tego wychodzić tak, by nie szkodziło formacji. Po wyborach prezydenckich będzie u nas zjazd. Będą wybory krajowe, wojewódzkie, powiatowe i tutaj ludzie wybierają w ramach demokracji, kogo będą chcieli.


Były takie pogłoski, że pan też zamierza zmienić front, ale w ramach wspólnego szyldu Zjednoczonej Prawicy.


Nie, to jest wymysł, próby wrzucania albo przez swoich działaczy, albo partii opozycyjnych jakiegoś problemu. Jestem członkiem Rady Politycznej do Kongresu. Nie mam powodów. W ramach tej partii uzyskałem mandat posła Parlamentu Europejskiego. Mamy jasny program.

Natomiast nie mogę pełnić, nawet jakbym wystartował w wyborach, szefa frakcji w województwie. A tym bardziej, że myślę, że czas już, by inni, którzy ze mną współpracowali, przewodzili temu.

W naszej formacji jestem 29. Porozumienie Centrum z Krzysztofem Putrą. Po jego tragicznej śmierci prawie 10 lat byłem szefem. Udało się wygrać wybory w województwie, jeśli chodzi o samorząd województwa. Myslę, że nie ma tam większych zagrożeń. Chociaż jak to w polityce bywa, różnie może się zdarzyć. Dużo też tu zależy od wyborów prezydenckich. Wydaje się, że pan Duda powinien to wygrać bez problemu, ale znamy sytuacje w historii, że różnie z tym bywa.

Przed nami różne rozwiązania, ale na tym etapie nie ma powodu, żebym zdradzał. Teraz zacząłem pracę w parlamencie i chcę ten program, z którym szliśmy do PE jako Prawo i Sprawiedliwość, realizować. Ale też przypomnę, że mam tak zwaną Piątkę Jurgiela, którą przedstawiłem w kampanii wyborczej i punkty te - oczywiście przy współpracy z marszałkiem województwa, z ministrami, z panem premierem - chcę zrealizować dla województwa, bo to jest najważniejsze. Nie ważna jest moja ambicja. Są zadania i będę chciał już za pół roku zrobić sprawozdanie z tego, o co się staram, co się udało. Żeby te pięć lat jak najlepiej wykorzystać dla rozwoju Polski, ale też - koszula bliższa ciału - dla województwa podlaskiego i czuję się też odpowiedzialny za rozwój województwa warmińsko-mazurskiego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok