Radio Białystok | Gość | Beata Pietruszka - podlaski kurator oświaty w Białymstoku

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku

14.09.2020, 08:25, akt. 09:23

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka
Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Z Beatą Pietruszką rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To prawie półmetek września, a co za tym idzie prawie 10 dni nauki w nowym roku szkolnym. Roku szczególnym, bo uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej po prawie półrocznej przerwie. Z podlaskim kuratorem oświaty w Białymstoku Beatą Pietruszką rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Pani kurator, czy sytuacja, biorąc pod uwagę kolejne dni, zmieniła się jeśli chodzi o podlaskie szkoły, czy przejście na nauczanie mieszane, hybrydowe dotyczy 8 placówek nadal?


Beata Pietruszka: Oczywiście sytuacja jest każdego dnia inna, w tej chwili mówimy o 8 placówkach, w których mamy nauczanie mieszane. Z tym że już dzisiaj, czy jutro będą wracać wszyscy uczniowie do nauczania stacjonarnego. W skali województwa ponad 99% szkół pracuje w trybie stacjonarnym.


Z czego wynika podejmowanie decyzji, że nie zamyka się całej szkoły, bo takiego przypadku podkreślamy, w województwie podlaskim nie ma i oby nie było. Na przykład 5 klas pracuje online ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku, czy to nie był powód, żeby zamknąć szkołę przynajmniej na tydzień?


Jest ustalona procedura. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zostały podane dyrektorom szkół wytyczne ministra edukacji narodowej, głównego inspektora sanitarnego, ministra zdrowia i jest podany też schemat postępowania w takiej sytuacji, kiedy znajdzie się uczeń, czy nauczyciel chory na COVID-19. 

W przypadku tych szkół natychmiast dyrektorzy skontaktowali się z powiatowymi inspektorami sanitarnymi, inspektor sanitarny musi przeprowadzić takie dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić kontakt tych osób i czy istnieje potrzeba ograniczenia przychodzenia uczniów do szkoły z danej klasy, kilku klas, czy całej szkoły. 

Jeżeli chodzi o nasze województwo, w przypadku tych podanych szkół, nie było potrzeby zamykania całkowitego placówek. Ci uczniowie przechodzą na nauczanie zdalne, trwa przez ten okres kwarantanna. Wszyscy chcieliśmy - uczniowie, rodzice, nauczyciele - wrócić do szkół i 1 września rozpoczęła się normalnie nauka w szkołach.


Nie ma pani poczucia, że my jako rodzice, państwo jako organ nadzorujący, ale też dyrektorzy, nauczyciele - siedzimy troszkę na takiej bombie, że z każdym dniem może tych przypadków być więcej? A mówię to także w kontekście, że przecież są nauczyciele, którzy uczą w kilku szkołach. Czy nie obawiacie się, że w przypadku jakiejś dużej liczby zachorowań może to troszeczkę sparaliżować pracę tych szkół?


Ja mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie. Jak na razie ten system, który został stworzony, takiego właśnie szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli tej współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni i po prostu choroba się nie przenosiła na inne dzieci.

Przed nami jest też ten sezon przeziębień, sezon grypowy, najważniejsze jest to, żeby zarówno chorzy nauczyciele, jak i chore dzieci nie przychodziły do szkoły. A także ten system, który został stworzony, przestrzeganie higieny, dyrektorzy szkół, nauczyciele podjęli szereg działań, przygotowując się do roku szkolnego, żeby wszystkim dzieciom zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Może być taka sytuacja, to zawsze zależy od stanu epidemicznego w kraju, minister może nawet zarządzić powrót wszystkich szkół na zdalne nauczanie. Ale teraz z tych informacji, które mamy to nawet już nie mamy czerwonych w tym momencie stref w Polsce.


Reżim sanitarny, w nim pracują szkoły, inne placówki oświatowe, czyli przede wszystkim dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury, choć nie wszystkie szkoły robią to codziennie każdemu uczniowi, a na przykład wyrywkowo i maseczki - w przestrzeni publicznej - chyba większość placówek podlaskich zdecydowała się, żeby jednak je nosić, na lekcjach tylko niektóre.


Z informacji, które mamy ze szkół rzeczywiście w tej przestrzeni publicznej, kiedy np. są wąskie korytarze, kiedy stykają się uczniowie, chociaż już przed rozpoczęciem roku szkolnego szkoły opracowały procedury, oczywiście to zależy od warunków, jakie w szkole są, żeby na przykład uczniowie nie rozpoczynali w tym samym czasie, albo byli w tej samej klasie, żeby te kontakty jak najbardziej ograniczać.


Otwarte wejścia, które do tej pory były niedostępne, żeby uczniowie się nie tłoczyli.


Ograniczono także przychodzenie osób trzecich z zewnątrz, żeby tych kontaktów było jak najmniej i to też ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, nauczycielom. To, o czym też mówimy z dezynfekowaniem rąk, wystarczy to, o czym mówi inspektor sanitarny - woda i mydło, częste mycie rąk, zdezynfekowanie przed wejściem do szkoły, na pewno osoby dorosłe powinny, a także na przykład w tych szkołach, w których trzeba było wysłać niektóre klasy czy oddziały przedszkolne na zdalne nauczanie, też wprowadzono dla bezpieczeństwa, ale to już decyzje dyrektorów właśnie, żeby maseczki były używane.


Na pewno na początku roku, czy też gdy pojawiły się te pierwsze przypadki COVID-19 w szkołach była taka nerwowość, telefony. Czy teraz już ta sytuacja powoli się stabilizuje i wszyscy przyzwyczajamy się do tego nowego życia?


Tak. Także dyrektorzy szkół natychmiast podejmują działania, informują inspektora sanitarnego, informują kuratora oświaty i my ze sobą wszyscy współpracujemy. Były spotkania, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy inspektor sanitarny podawał dyrektorom szkół swój telefon, żeby ten kontakt był szybki. Oczywiście musi być to postępowanie wyjaśniające, kto z kim się kontaktował, jakie jest zagrożenie. Natomiast jeżeli chodzi o województwo podlaskie - owszem w dwóch szkołach to jest więcej niż jeden oddział, ale w pozostałych dotyczy tylko po jednym oddziale.


Pani kurator, wspomniała pani o tym, że przed nami ten sezon jesienny, sezon przeziębień - ważne jest to, żeby każdy myślał o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale też innych i nie puszczał chorych dzieci do szkół. Ale pojawia się grupa dzieci chorych na astmę na przykład, albo która ma alergię i wiadomo, że wrzesień, połowa października to jest ten czas, gdzie wiele dzieci ma zatkany nos, nie z powodu infekcji - tylko z powodu właśnie astmy, czy alergii, gdzie wiele dzieci kaszle suchym kaszlem, wtedy gdy odkręca się grzejniki. Co w takiej sytuacji? Czy rodzic powinien napisać oświadczenie, przynieść zaświadczenie od lekarza rodzinnego, czy specjalisty, żeby nie patrzono krzywo na takie dziecko?


Mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie, tym bardziej że nie chcę tu wchodzić w rolę lekarza, bo takie dziecko może mieć indywidualne nauczanie, czy to lekarz stwierdzi, czy powinno przebywać w grupie, czy mieć zdalne nauczanie, ale jeżeli inspektor sanitarny stwierdzi, że szkoła nie znajduje się na terenie, który szczególnie jest w tym momencie zagrożony COVID-19, to uczeń może chodzić do szkoły. Natomiast wychowawca ma wiedzę, że dziecko jest chore i myślę, że koledzy i koleżanki też. Bo to nie jest taka sytuacja, która pojawiła się teraz. Weźmy pod uwagę cały kraj, jakoś wszyscy, nie mówię teraz o dzieciach, ale o nas wszystkich, o dorosłych, też już inaczej podchodzimy i do higieny, często myjemy ręce, nosimy maseczki, czy też bywamy ostrożni przy ludziach, którzy stoją przy nas i na przykład kaszlą. 


Czyli według pani, żeby nie było nieporozumień, żeby na dziecko krzywo nie patrzono, a też trudno wymagać, żeby dziecko przez miesiąc, przez półtora nie chodziło do szkoły z powodu alergii, czy astmy, bo to jest jeszcze ten taki sezon, żeby rodzic jednak przypomniał wychowawcy, nauczycielowi, że taka dolegliwość niekoniecznie jest związana z infekcją. Tym bardziej że w tych przypadkach gorączka raczej nie występuje.


Z całą pewnością. Nie ma też rodzic, bo pojawiło się ostatnio w przestrzeni publicznej, że są szkoły - nie mówię o naszym województwie, ale w Polsce - które wymagają od rodziców jakichś oświadczeń, nie ma podstaw do tego prawnych i dziecko, jeżeli nawet przewlekle chore rodzic i lekarz uznają, że może być w grupie, to w tej grupie powinno być. Ten okres izolacji, kiedy dzieci były kilka miesięcy na zdalnym nauczaniu, pokazał nam wszystkim, że jednak uczniowie, nauczyciele, potrzebujemy kontaktu wspólnego i ta nauka ona się odbywała na zdalnym, w jednej szkole bardziej sprawnie, w drugiej mniej, ale wspólny kontakt, nauka jest bardzo młodzieży i dzieciom potrzebna.


Tego życzymy i życzymy, żeby tych przypadków COVID-19 w podlaskich placówkach i w placówkach w całym kraju oczywiście było jak najmniej, żebyśmy spokojnie przepracowali ten nowy rok szkolny. Dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok