Radio Białystok | Gość | Beata Pietruszka - podlaski kurator oświaty w Białymstoku

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku

14.09.2020, 08:25, akt. 09:23

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka
Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Beatą Pietruszką rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To prawie półmetek września, a co za tym idzie prawie 10 dni nauki w nowym roku szkolnym. Roku szczególnym, bo uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej po prawie półrocznej przerwie. Z podlaskim kuratorem oświaty w Białymstoku Beatą Pietruszką rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Pani kurator, czy sytuacja, biorąc pod uwagę kolejne dni, zmieniła się jeśli chodzi o podlaskie szkoły, czy przejście na nauczanie mieszane, hybrydowe dotyczy 8 placówek nadal?


Beata Pietruszka: Oczywiście sytuacja jest każdego dnia inna, w tej chwili mówimy o 8 placówkach, w których mamy nauczanie mieszane. Z tym że już dzisiaj, czy jutro będą wracać wszyscy uczniowie do nauczania stacjonarnego. W skali województwa ponad 99% szkół pracuje w trybie stacjonarnym.


Z czego wynika podejmowanie decyzji, że nie zamyka się całej szkoły, bo takiego przypadku podkreślamy, w województwie podlaskim nie ma i oby nie było. Na przykład 5 klas pracuje online ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku, czy to nie był powód, żeby zamknąć szkołę przynajmniej na tydzień?


Jest ustalona procedura. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zostały podane dyrektorom szkół wytyczne ministra edukacji narodowej, głównego inspektora sanitarnego, ministra zdrowia i jest podany też schemat postępowania w takiej sytuacji, kiedy znajdzie się uczeń, czy nauczyciel chory na COVID-19. 

W przypadku tych szkół natychmiast dyrektorzy skontaktowali się z powiatowymi inspektorami sanitarnymi, inspektor sanitarny musi przeprowadzić takie dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić kontakt tych osób i czy istnieje potrzeba ograniczenia przychodzenia uczniów do szkoły z danej klasy, kilku klas, czy całej szkoły. 

Jeżeli chodzi o nasze województwo, w przypadku tych podanych szkół, nie było potrzeby zamykania całkowitego placówek. Ci uczniowie przechodzą na nauczanie zdalne, trwa przez ten okres kwarantanna. Wszyscy chcieliśmy - uczniowie, rodzice, nauczyciele - wrócić do szkół i 1 września rozpoczęła się normalnie nauka w szkołach.


Nie ma pani poczucia, że my jako rodzice, państwo jako organ nadzorujący, ale też dyrektorzy, nauczyciele - siedzimy troszkę na takiej bombie, że z każdym dniem może tych przypadków być więcej? A mówię to także w kontekście, że przecież są nauczyciele, którzy uczą w kilku szkołach. Czy nie obawiacie się, że w przypadku jakiejś dużej liczby zachorowań może to troszeczkę sparaliżować pracę tych szkół?


Ja mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie. Jak na razie ten system, który został stworzony, takiego właśnie szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli tej współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni i po prostu choroba się nie przenosiła na inne dzieci.

Przed nami jest też ten sezon przeziębień, sezon grypowy, najważniejsze jest to, żeby zarówno chorzy nauczyciele, jak i chore dzieci nie przychodziły do szkoły. A także ten system, który został stworzony, przestrzeganie higieny, dyrektorzy szkół, nauczyciele podjęli szereg działań, przygotowując się do roku szkolnego, żeby wszystkim dzieciom zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Może być taka sytuacja, to zawsze zależy od stanu epidemicznego w kraju, minister może nawet zarządzić powrót wszystkich szkół na zdalne nauczanie. Ale teraz z tych informacji, które mamy to nawet już nie mamy czerwonych w tym momencie stref w Polsce.


Reżim sanitarny, w nim pracują szkoły, inne placówki oświatowe, czyli przede wszystkim dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury, choć nie wszystkie szkoły robią to codziennie każdemu uczniowi, a na przykład wyrywkowo i maseczki - w przestrzeni publicznej - chyba większość placówek podlaskich zdecydowała się, żeby jednak je nosić, na lekcjach tylko niektóre.


Z informacji, które mamy ze szkół rzeczywiście w tej przestrzeni publicznej, kiedy np. są wąskie korytarze, kiedy stykają się uczniowie, chociaż już przed rozpoczęciem roku szkolnego szkoły opracowały procedury, oczywiście to zależy od warunków, jakie w szkole są, żeby na przykład uczniowie nie rozpoczynali w tym samym czasie, albo byli w tej samej klasie, żeby te kontakty jak najbardziej ograniczać.


Otwarte wejścia, które do tej pory były niedostępne, żeby uczniowie się nie tłoczyli.


Ograniczono także przychodzenie osób trzecich z zewnątrz, żeby tych kontaktów było jak najmniej i to też ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, nauczycielom. To, o czym też mówimy z dezynfekowaniem rąk, wystarczy to, o czym mówi inspektor sanitarny - woda i mydło, częste mycie rąk, zdezynfekowanie przed wejściem do szkoły, na pewno osoby dorosłe powinny, a także na przykład w tych szkołach, w których trzeba było wysłać niektóre klasy czy oddziały przedszkolne na zdalne nauczanie, też wprowadzono dla bezpieczeństwa, ale to już decyzje dyrektorów właśnie, żeby maseczki były używane.


Na pewno na początku roku, czy też gdy pojawiły się te pierwsze przypadki COVID-19 w szkołach była taka nerwowość, telefony. Czy teraz już ta sytuacja powoli się stabilizuje i wszyscy przyzwyczajamy się do tego nowego życia?


Tak. Także dyrektorzy szkół natychmiast podejmują działania, informują inspektora sanitarnego, informują kuratora oświaty i my ze sobą wszyscy współpracujemy. Były spotkania, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy inspektor sanitarny podawał dyrektorom szkół swój telefon, żeby ten kontakt był szybki. Oczywiście musi być to postępowanie wyjaśniające, kto z kim się kontaktował, jakie jest zagrożenie. Natomiast jeżeli chodzi o województwo podlaskie - owszem w dwóch szkołach to jest więcej niż jeden oddział, ale w pozostałych dotyczy tylko po jednym oddziale.


Pani kurator, wspomniała pani o tym, że przed nami ten sezon jesienny, sezon przeziębień - ważne jest to, żeby każdy myślał o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale też innych i nie puszczał chorych dzieci do szkół. Ale pojawia się grupa dzieci chorych na astmę na przykład, albo która ma alergię i wiadomo, że wrzesień, połowa października to jest ten czas, gdzie wiele dzieci ma zatkany nos, nie z powodu infekcji - tylko z powodu właśnie astmy, czy alergii, gdzie wiele dzieci kaszle suchym kaszlem, wtedy gdy odkręca się grzejniki. Co w takiej sytuacji? Czy rodzic powinien napisać oświadczenie, przynieść zaświadczenie od lekarza rodzinnego, czy specjalisty, żeby nie patrzono krzywo na takie dziecko?


Mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie, tym bardziej że nie chcę tu wchodzić w rolę lekarza, bo takie dziecko może mieć indywidualne nauczanie, czy to lekarz stwierdzi, czy powinno przebywać w grupie, czy mieć zdalne nauczanie, ale jeżeli inspektor sanitarny stwierdzi, że szkoła nie znajduje się na terenie, który szczególnie jest w tym momencie zagrożony COVID-19, to uczeń może chodzić do szkoły. Natomiast wychowawca ma wiedzę, że dziecko jest chore i myślę, że koledzy i koleżanki też. Bo to nie jest taka sytuacja, która pojawiła się teraz. Weźmy pod uwagę cały kraj, jakoś wszyscy, nie mówię teraz o dzieciach, ale o nas wszystkich, o dorosłych, też już inaczej podchodzimy i do higieny, często myjemy ręce, nosimy maseczki, czy też bywamy ostrożni przy ludziach, którzy stoją przy nas i na przykład kaszlą. 


Czyli według pani, żeby nie było nieporozumień, żeby na dziecko krzywo nie patrzono, a też trudno wymagać, żeby dziecko przez miesiąc, przez półtora nie chodziło do szkoły z powodu alergii, czy astmy, bo to jest jeszcze ten taki sezon, żeby rodzic jednak przypomniał wychowawcy, nauczycielowi, że taka dolegliwość niekoniecznie jest związana z infekcją. Tym bardziej że w tych przypadkach gorączka raczej nie występuje.


Z całą pewnością. Nie ma też rodzic, bo pojawiło się ostatnio w przestrzeni publicznej, że są szkoły - nie mówię o naszym województwie, ale w Polsce - które wymagają od rodziców jakichś oświadczeń, nie ma podstaw do tego prawnych i dziecko, jeżeli nawet przewlekle chore rodzic i lekarz uznają, że może być w grupie, to w tej grupie powinno być. Ten okres izolacji, kiedy dzieci były kilka miesięcy na zdalnym nauczaniu, pokazał nam wszystkim, że jednak uczniowie, nauczyciele, potrzebujemy kontaktu wspólnego i ta nauka ona się odbywała na zdalnym, w jednej szkole bardziej sprawnie, w drugiej mniej, ale wspólny kontakt, nauka jest bardzo młodzieży i dzieciom potrzebna.


Tego życzymy i życzymy, żeby tych przypadków COVID-19 w podlaskich placówkach i w placówkach w całym kraju oczywiście było jak najmniej, żebyśmy spokojnie przepracowali ten nowy rok szkolny. Dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.


fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.


źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok