Radio Białystok | Gość | Jakub Macewicz - z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku

1.10.2020, 08:25, akt. 09:42

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Z Jakubem Macewiczem rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trwająca od wielu miesięcy pandemia koronawirusa wpływa zdecydowanie na nasze życie. W jaki sposób? To pokazują m.in. badania wykonane na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju. Co z nich wynika — o tym z socjologiem i terapeutą Jakubem Macewiczem z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Lęk o zdrowie swoje, najbliższych, brak poczucia bezpieczeństwa, stabilności, a także — co wydaje się oczywiste — strach przed wizją nadchodzącego kryzysu — takie oto uczucia według badań wykonanych na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju wyzwoliła w nas pandemia koronawirusa. To z jednej strony, ale z drugiej — wielu z nas zaczęło doceniać to, co mamy, najprostsze rzeczy, których wcześniej nie docenialiśmy. To na przykład relacje z innymi ludźmi, sporo się też nauczyliśmy, na przykład tego, żeby być elastycznym. Pytanie, czy to już w nas i z nami zostanie nawet, wtedy kiedy ta pandemia wreszcie się skończy?


Jakub Macewicz: Trudno o jednoznaczne odpowiedzi. Myślę, że taki trwały ślad na pewno pozostanie, natomiast w jakim stopniu to będą zmiany głębokie i długotrwałe, jest jeszcze trochę za wcześnie, żeby o tym mówić.


Myślę, że pozostanie dbałość o zasady higieny, być może dystans społeczny i tak dalej, ale też jeszcze nie do końca zobaczyliśmy wszystkie efekty, które lock down przyniósł. Okazuje się, że podczas lock downu różne tematy, z którymi się wielu z nas mierzyło, w jakimś sensie one zostały uwypuklone i dopiero teraz tak naprawdę zaczynamy się mierzyć, czy widzieć z jakąś większą wyrazistością to, co było jakimś naszym problemem, to co nas dotykało, ale z różnych powodów jakoś było łatwiej to pomijać.


Na przykład?


Jeżeli ktoś doświadczał jakichś intensywnych problemów, na przykład w tym, jak mu się układało w relacjach rodzinnych w domu, może być tak, że są trudności, ale jeżeli jesteśmy skazani trochę na siebie i nie wychodzimy z domu i nie mamy takiej przestrzeni jak praca, szkoła, czy chociażby czegoś takiego prozaicznego jak zakupy i miejsca, gdzie możemy trochę odetchnąć od tego napięcia, które jest w domu, to te sprawy też się nasilały.

I też zupełnie odwrotnie — jest wiele osób, które mówią, że "właściwie to w czasie lock downu to mi się całkiem podobało, bo to, co było dla mnie trudne na co dzień, czyli wchodzenie w relacje, kontakt z ludźmi, ja się w tym nie czuję do końca naturalnie i swobodnie, to mi w sumie pasowało, że mogę pracować na odległość, że nie muszę się tyle z ludźmi spotykać". Można powiedzieć, że ten lock down był dla takich osób może nie wybawieniem, ale czymś, co powitały z zadowoleniem i ulgą, ale w momencie, kiedy te restrykcje zaczęły być luzowane, to się okazało, że coś, co od zawsze dla takiej osoby było jakimś tematem nie najłatwiejszym, nagle wraca i to trudne doświadczenie jest mocniejsze. Jak mówię o tym czasie lock downu to myślę, że to była taka soczewka, która pokazała, że problemy, które często były i tak, one w pewnym sensie uległy wzmocnieniu, jak pod lupą zobaczyliśmy to wyraźniej.


I których problemów wiele na przykład małżeństw by nie przetrwało, bo się małżeństwa też porozpadały z tego powodu, więc to też pokazało, jak sobie radzimy w różnych sytuacjach kryzysowych. Z lock downu wyszliśmy, ale pandemia nie odpuszcza. Te uczucia, które pojawiały się w marcu, czyli ten strach, lęk, powrócił?


Trudno, żeby trochę nie wrócił, ale ja myślę, że to jest jednak w innym wydaniu. Lęk jest ten sam i nie jest ten sam. W marcu my rzeczywiście na tamten moment bardzo adekwatnie zareagowaliśmy, bo informacje z zagranicy były takie, jakie były. Później się okazało, że to, co się działo w Polsce, nie było aż tak poważne, te statystyki nie były takie jak w wielu innych krajach. Myślę, że my się trochę do tego przyzwyczailiśmy, nie sposób jest żyć w takim lęku ciągle, to utrudnia funkcjonowanie. W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować.


Wracając do tych badań, od których zaczęliśmy — czy wyjdziemy z tego poobijani, okaleczeni, czy wręcz przeciwnie — silniejsi, bogatsi o pewne doświadczenia, pewne nawyki, które potem nam się przydadzą w innych sytuacjach kryzysowych?


Tak jak patrzę na te wyniki badań, gdzie wychodzi na to, że nauczyliśmy się, żeby doceniać małe rzeczy, że rodzina jest najważniejsza — mi się wydaje, że to jest jakaś cenna sprawa, ale zastanawiam się ile z tego, to są deklaracje, które wynikają z badań, a w jakim stopniu to jest rzeczywiście coś, co my w praktyce potrafimy zastosować. Myślę, że no niestety rozdźwięk może być duży. Zastanawiam się też, jak dalece to jest sposób, w jaki my sobie radzimy z tym niepokojem i lękiem, tą obawą o przyszłość, że mówimy sobie — nie zastanawiaj się, jak to będzie, liczy się tylko to, co masz tutaj i teraz — i to na pewnym poziomie jest sensowne, żeby nie uciekać od tematu w jakiejś zaprzeczenie, tylko widzenie całego obrazu sytuacji, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale są też rzeczy, które mnie otaczają, które są dobre i pozytywne w moim życiu. Mnie się nie wydaje, że to jakoś szczególnie złe podejście.


A te nowe umiejętności — elastyczność, przystosowanie się do nowych warunków — to się może przydać?


Tak, ja bym powiedział, że w ogóle nawet bez COVID-u dla naszego zdrowia psychicznego i tego, żebyśmy dobrze funkcjonowali, to ta elastyczność zawsze nam się przydaje. Takie sztywne reagowanie na ludzi, na sytuacje, które się nam przydarzają — można powiedzieć, że ono nam nie służy. Bo życie jest bogatsze, niż my lubimy przyznawać i jeżeli mamy w sobie taką gotowość na to, żeby w zależności od tego, jaka to jest sytuacja, w jakim się zdarza czasie, w jakim otoczeniu, czego dotyczy, mieć w sobie właśnie tę elastyczność po to, żeby móc różnie reagować. Bo jeżeli my za każdym razem mamy tę sztywność w sobie i nie umiemy się łatwo adaptować, to szkodzi to przede wszystkim nam. Myślę, że ta elastyczność jest na pewno czymś, co może być pozytywnym efektem, ale jest wtedy we mnie też taka obawa, jak o tym mówię, że jeżeli się zrobi z niej taką główną cnotę, to też może być taka obosieczna broń, że zawsze będzie się od nas oczekiwało, że zawsze się będziemy do wszystkiego dostosowywać, tylko dlatego, że jest COVID, to jest zawsze pytanie, z jaką intencją coś jest mówione, robione.


A tu może zadziałać zasada "co nas nie zabije to nas wzmocni"?


Nie lubię tego powiedzenia. Kiedyś usłyszałem i jakoś się z tym zgadzam, że co mnie nie zabija, to mnie nie zabija, natomiast nie wierzę w to, że to, co mnie nie zabija, to koniecznie mnie wzmacnia, bo każdy z nas w różny sposób na podobną sytuację może zareagować. Jeden z nas na coś trudnego zareaguje tak, że to będzie coś, z czym sobie poradzi i to go wzmocni jakoś i nada mu siłę, bo o tym było to powiedzenie, ale wyobrażam sobie też, że wiele sytuacji może być zbyt trudnych dla kogoś i on czy ona je jakoś przetrwają, ale to będzie tak traumatyzujące, że to nie będzie wzmocniona osoba, tylko to będzie osoba, która przeżyła, ale na której ta sprawa ma swój jakiś ciągle niszczący wpływ. Dlatego po prostu myślę, że to jest zbyt proste powiedzieć, że, to co mnie nie zabiło, to mnie wzmocniło.


Myślę, że ten kryzys, z którym teraz mamy do czynienia nieporównywalny z żadnymi innymi będzie przedmiotem wielu badań i tak naprawdę za parę dobrych miesięcy zobaczymy, jak z tego wyszliśmy.


Albo lat.


Bardzo dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok