Radio Białystok | Gość | Adam Abramowicz - rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

6.10.2020, 08:10, akt. 10:57

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda
Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Z Adamem Abramowiczem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Chcą zniesienia obowiązku kwarantanny dla Białorusinów - przynajmniej w pasie kilkudziesięciu kilometrów przy granicy.

Podlascy pracodawcy między innymi o tej kwestii rozmawiali w Białymstoku z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców.

Jakie rozwiązania udało się wypracować? - o to rzecznika Adama Abramowicza pytał Adam Janczewski.Adam Janczewski: Wspólnie z podlaskimi przedsiębiorcami zaapelował pan do rządu o zniesienie kwarantanny dla obywateli Białorusi pracujących w tym regionie. Proszę wyjaśnić, na jakich zasadach miałoby się to odbywać.


Adam Abramowicz: Mieliśmy konferencję prasową w Białymstoku, w której uczestniczył też pan poseł Mieczysław Baszko, przewodniczący polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej i oczywiście przedstawiciele różnych organizacji, przedsiębiorców z Podlasia. Do rzecznika wpływa bardzo dużo pism z kłopotami związanymi z kwarantanną, dwukanałowo. Po pierwsze, to jest problem z pracownikami, którzy pracują w Polsce z Białorusi. Wiadomo, że najczęściej wybierają regiony przygraniczne, bo mają blisko do rodziny, przy 10-dniowej kwarantannie nie ma na to żadnych szans. W związku z tym jest ich mniej. Druga sprawa - cały pas wschodniej Polski. Przedsiębiorcy nastawieni są na obsługę ruchu z Białorusi, puste sklepy, puste restauracje, hotele, oni mówią, że już dłużej tego nie wytrzymają. My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów był ograniczony, oczywiście pobyt bez kwarantanny tylko do województwa podlaskiego i lubelskiego albo jeżeli już to jest za dużo to chociaż do tych regionów, które były określone kiedyś w ustawie o małym ruchu granicznym, to jest ten pas do 30-40 km od granicy. W związku z tym będzie łatwo kontrolować. Jeżeli byłoby jakieś zagrożenie w danym powiecie, to można byłoby ten powiat wyłączyć z możliwości pobytu Białorusinów bez kwarantanny, ale coś z tym trzeba zrobić, bo to wielki problem dla wielu firm rodzinnych tutaj właśnie u nas na wschodzie. 


Czy faktycznie zdejmowanie obowiązków kwarantanny przy znacznym wzroście zakażeń u nas to jest na pewno rozsądne rozwiązanie? W Polsce liczba przypadków dość znacznie rośnie, zdecydowanie mówimy już o drugiej fali pandemii. Na Białorusi tak naprawdę nie znamy skali problemu, bo epidemia nie jest tam w zasadzie pod żadną kontrolą, trwają też masowe protesty, co sprzyja emisji wirusa, więc można zakładać, że jest tam jeszcze gorzej, niż u nas. 


Jeżeli przyjmiemy, że robimy działania przeciwwirusowe rozsądnie, to, w jaki sposób Polacy mogą wyjechać na Białoruś bez problemu i wrócić bez kwarantanny, to on oczywiście się nie zarazi. Jeżeli przyjeżdża tu Białorusin, to on z dużym prawdopodobieństwem jest zarażony. Ja bym tego tak nie widział. Poza tym aspekt ekonomiczny nie może być pomijany, a my się już powinniśmy nauczyć żyć z wirusem. Wracając do ekonomii - bez funkcjonującej dobrze gospodarki to my nie będziemy mogli mieć pieniędzy na utrzymanie służby zdrowia. Przypomnę, że służba zdrowia jest sfinansowana z budżetu, a budżet nie bierze się znikąd, tylko z podatków płaconych przez firmy, więc to wszystko jest powiązane. Ponadto, jeżeli na przykład masowe bankructwa tych firm z tego pasa przygranicznego nastąpią, to oprócz ofiar, które może przynieść Covid, to równie dobrze może przynieść na przykład fala samobójstw albo chorób związanych ze stresem. Ktoś, kto musi zamknąć firmę, zlikwidować majątek swojego życia, jeszcze zapłacić swoje zobowiązania, to jak on będzie widział, że zbankrutował przez to, że nie ma tych gości ze wschodu, to jego zdrowie także się na pewno bardzo mocno pogorszy. 


Jaka jest skala tego problemu w ogóle? Czy są jakieś szacunki ilu jest pracowników ze wschodu w Podlaskiem i ilu pracodawców chociażby w tym regionie może zatrudnić Białorusinów? 


Ja mogę powiedzieć jaka jest skala tych wyjazdów turystyczno-handlowych do Polski. W 2017 roku zwrot VAT wynosił 700 mln zł tylko z tego terenu. W związku z tym widać jak ogromny to jest zastrzyk dla tych firm, które się specjalizowały właśnie w obsłudze tego ruchu. Jeśli chodzi o ilość zatrudnionych - nie mam takich danych, ale z tego co mówili przedsiębiorcy, którzy byli na naszej konferencji, mają braki 5% do zatrudnienia, a to nie są tylko pracownicy, którzy wykonują pracę fizyczne, to są także inżynierowie czy informatycy co jest dla tych firm niezwykle uciążliwe jak jest ich brak.


Jeżeli mówimy już o sytuacji na Białorusi, to warto wspomnieć też o tej sytuacji społeczno-politycznej. Jakie sygnały ma pan od Podlaskich przedsiębiorców z tej strony. Czy ta sytuacja społeczno-polityczna znacznie utrudnia prowadzenie działalności na wschodzie? 


My jako przedsiębiorcy życzymy Białorusi wszystkiego najlepszego, ale nie chcemy się ustosunkowywać do problemów politycznych Białorusi. Uważamy, że oczywiście prawa człowieka powinny być przestrzegane, ale my nie prowadzimy polityki. 


Ale niewątpliwie sytuacja polityczna wpływa na prowadzenie działalności. Chociażby ostatnio mieliśmy ogromne problemy na przejściach granicznych - kilkudziesięciokilometrowe kolejki samochodów ciężarowych czekały na odprawę na wjazd na Białorusi, paraliż transportu także nie ułatwia prowadzenia biznesu. 


Ale nie mamy na to wpływu panie redaktorze. Możemy tylko apelować o to, żeby te utrudnienia były usuwane, bo ta nasza współpraca to jest obopólna korzyść, nie tylko dla Polski, ale także dla Białorusi. Stąd liczymy na to, że to się wszystko unormuje i ta współpraca będzie normalna.


To wróćmy na krajowe podwórko. GUS poinformował, że skala wzrostu polskiej gospodarki w ubiegłym roku była wyższa o 4,5 punktu procentowego, niż wcześniej szacowano. PKB zwiększyło się nie o 4,1%, a o 4,5%, czyli skaczemy w przepaść z jeszcze wyższego progu. Ten upadek będzie jeszcze bardziej bolesny? 


A dlaczego mamy skakać w przepaść, jak się zwiększyło nam PKB... 


W ubiegłym roku, a w tym roku myślę, że te dane nie będą tak optymistyczne. 


Zobaczymy jeszcze jak to będzie wyglądało. Na pewno część gospodarki nie uzyska tych efektów, które miała. Są dziedziny, takie jak na przykład turystyka, hotele, transport, gastronomia, państwo na pewno widzicie, jak chodzicie po mieście, że restauracje się zamykają, w związku z tym w tych dziedzinach będzie dość duży spadek i trzeba robić wszystko, żeby te obroty wróciły do normy, ale są też gałęzie gospodarki, które mocno poszły do przodu: sprzedaż internetowa, transport z tym związany, w ogóle informatyka. Zobaczymy jak to będzie. Ja nie jestem optymistą, oczywiście uważam, że to był ciężki okres, który co prawda został zasypany środkami pomocowym, ale przypomnę, że one są z emisji obligacji, a więc te pieniądze są pożyczone i wszyscy będziemy je musieli oddać. Ten okres blokady, tej pandemii, będzie się odbijał jeszcze długo, długo na polskiej gospodarce. 


Chociażby branża gastronomiczna, hotelarska, wciąż są w sporym dołku, nadal obowiązują limity osób, które mogą uczestniczyć w imprezach czy też chodzić do restauracji, a wkrótce poznamy nowe wytyczne i lepiej raczej nie będzie, a to wsparcie rządowe też nie jest bez końca. 


Ono już się w zasadzie skończyło, jeszcze branża turystyczna korzysta z tych dodatkowych środków. Mamy te punktowe działania i to jest dobrze, reagujemy na sytuację w powiatach, ale bardzo niedobrze jest, że w powiatach czerwonych są niektóre branże wyeliminowane, czyli po prostu mają przedsiębiorcy zamknąć swoją firmę, bo jest zagrożenie. To jest zrozumiałe, ale nie idą za tym żadne pieniądze. Ja apelowałem - jeżeli wyłączamy jakąkolwiek firmę z działania, dla dobra wspólnego, to niestety musimy też znaleźć pieniądze w budżecie. Bo co ma zrobić taki przedsiębiorca, który ma na przykład solarium? On ma zamknąć solarium, wynajmuje lokal, musi zapłacić czynsz, oczywiście zatrudnia dwóch, trzech pracowników, musi im też zapłacić wynagrodzenia i składki ZUS, podatki też od wynagrodzenia... I co on ma zrobić, jak on nie dostanie ani złotówki? Czy to z jego winy zostało zamknięte? Nie. Dla dobra wspólnego to wszyscy powinniśmy się na to złożyć. Na razie nie mam odpowiedzi pozytywnej na moje pismo, ale liczę, że ona nastąpi, a poza tym napisałem też, że jeżeli nie mamy już tych pieniędzy, to nie zamykajmy. Zróbmy dodatkowe obostrzenia dla tych solariów czy dla innych firm, które w czerwonych powiatach są zamykane, ale nie uniemożliwiajmy przedsiębiorcom pracy, bo niestety to są też jak przyjdziemy od ogółu do szczegółu, indywidualne tragedie poszczególnych ludzi. 


To są porady dla rządzących, a co może pan poradzić już na koniec małym i średnim przedsiębiorcom w obecnej sytuacji? Jak mają sobie poradzić i prowadzić swój biznes, aby przetrwać ten trudny czas?


Przede wszystkim mają swojego rzecznika. Ja zachęcam wszystkich do tego, żeby wejść na stronę https://rzecznikmsp.gov.pl/. Rzecznik staje w obronie mikro, małych i średnich przedsiębiorców, wchodzi w postępowania administracyjne. 


Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - róg ulicy Jurowieckiej i Ciepłej w Białymstoku, tam także można uzyskać pomoc. Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: sk, maj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok