Radio Białystok | Gość | Robert Ćwikowski - pedagog, terapeuta

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta

5.01.2021, 08:29, akt. 08:39

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda
Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Z Robertem Ćwikowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trwające od wczoraj ferie są zdecydowanie inne niż zwykle. Czy będą to cyber ferie i co zrobić, żeby jednak nie były - m.in. o tym z pedagogiem, terapeutą Robertem Ćwikowskim z pracowni psychoedukacji i profilaktyki dzieci, młodzieży i dorosłych "Noezis" w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Na szczęście zmieniono decyzję o zamknięciu dzieci w domach i nawet te, które nie skończyły 16 lat, mogą przebywać na świeżym powietrzu bez opieki dorosłych. To znacząca zmiana?


Robert Ćwikowski: Myślę, że bardzo. Przede wszystkim dzieci będą mogły same dojść do miejsc, gdzie organizowane są różnego rodzaju półkolonie.


Ale te półkolonie to tylko promil zorganizowanego wypoczynku. To ci nastolatkowie w okolicach 13-15 lat najbardziej narzekali na to, że muszą czekać do 16:00, do zmierzchu, żeby wyjść na podwórko, wtedy już jest ciemno.


Nawet jeżeli nie korzystają z półkolonii, to spotykają się ze sobą w kilka osób i też wychodzą na zewnątrz, na podwórko, mogą się dotlenić, mogą spędzić czas na świeżym powietrzu i na pewno to ułatwia choćby nawiązywanie, czy też podtrzymywanie kontaktów z rówieśnikami.


I oczywiście mogą się oderwać w tym czasie od komputerów, ale mimo tego uwolnienia dzieci z domów, istnieje duże ryzyko, że mogą to być cyber ferie. Dzieci zanurzone w sieci ze wszystkimi konsekwencjami, zanurzone jeszcze bardziej niż w czasie zdalnej nauki, jest takie ryzyko?


Takie ryzyko istnieje oczywiście, dlatego że jak korzystały z lekcji, czyli uczestniczyły w zajęciach to wiadomo - wtedy korzystały w taki funkcyjny sposób z internetu, czyli zdobywały wiedzę, natomiast teraz są ferie, w związku z tym nauka zostaje odłożona na bok i ten czas przed komputerem będą spędzali głównie na zabawie, więc będą internet wykorzystywać właśnie do tych celów. Na pewno istnieje ryzyko, że spotkanie z grami komputerowymi, z innymi miejscami będą częstsze.


Z badań wynika, że około 60% nastolatków spędza co najmniej 6 godzin dziennie przy komputerze. To ile teraz będą spędzać? 12-14-15?


Mam nadzieję, że nie. Tutaj też jest duża rola rodziców, żeby jednak umieć internet zabezpieczyć. Jeżeli potrafią robić różnego rodzaju ograniczenia, a są takie możliwości, jak znam takie sytuacje, gdzie rodzice rzeczywiście ustawiają różnego rodzaju limity czasowe, wykorzystują różnego rodzaju oprogramowanie, które instalują na urządzeniach i wówczas też dzieci uczą się przestrzegać tych limitów. Oczywiście nie wszyscy rodzice to potrafią zrobić, ale tutaj jeżeli chodzi o ferie, uczuliłbym bardzo mocno rodziców jednak na to, żeby ten internet trochę bardziej zabezpieczyć przed aktywnością młodych ludzi.


Ale z nastolatkami to trochę gorzej, trudno mi sobie wyobrazić 15-latków, którym rodzice cokolwiek będą narzucać, ograniczać.


Znam sytuacje również takie, że jednak rodzice limitują ten czas również dla 15 i 16-latków. Myślę, że warto jest jednak poznać te techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo zmieniłbym trochę sposób myślenia - to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć internet dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo. 

Jeżeli ja w ten sposób zerknę na aktywność mojego dziecka i też wytłumaczę swojemu dziecku, że nie robię tego, dlatego że jestem niedobrym rodzicem i chcę, żeby moje dziecko cierpiało z powodu braku dostępu do internetu, tylko robię to dlatego, że się o dziecko boję, martwię i w tym internecie jest dużo niebezpieczeństw i dlatego w ten sposób by się zachowuję, czyli ograniczam czy też limituję internet, to myślę, że też będzie łatwiej przyjąć to dziecku. Pewnie nie będą z tego dzieci zadowolone, czy nastolatkowie, bo to nie jest fajna sprawa, kiedy rodzice tak mocno ingerują w tego typu dobra, do których są dzieci przyzwyczajone. 

Sposób przekazania tej informacji, że to nie jest właśnie po to, żeby zrobić na złość - tylko muszę wiedzieć, bo ja za to odpowiadam jako rodzic tak naprawdę, za to co robisz młody człowieku w internecie - w ten sposób przekazana informacja może być łagodniej przyjęta przez dziecko.


Wersja de lux jest taka, żeby to sami młodzi ludzie wiedzieli, że to jest niedobre, z różnych powodów - zdrowotnych, ale też ze względów bezpieczeństwa, bo to, że dzieci będą przez najbliższe 2 tygodnie jeszcze bardziej zanurzone w sieci niż dotychczas wiedzą też przestępcy. Na co najbardziej są teraz narażone nasze cyber pociechy w czasie tych pandemicznych ferii?


Przede wszystkim na różnego rodzaju niebezpieczne relacje. Często wskazuję na czyn groomingu, czyli uwodzenia - osoba dorosła uwodzi osobę niepełnoletnią właśnie za pomocą internetu, uwodzi w taki sposób podstępny, to trwa długo. Teraz przez okres ferii może to być nie takie łatwe, ale myślę, że przestępcy już mogli do tej pory robić różnego rodzaju, że tak powiem, podchody trochę w stosunku do młodych ludzi, a na ferie tylko nasilić to.


Ale młodzi ludzie mogą też wyrządzać krzywdę sobie nawzajem. Jest takie zjawisko zwane sextingiem, które też może się nasilać w czasie ferii, kiedy nie ma co robić, kiedy siedzi się w domu.


No tak, oczywiście, jeżeli jest nudno, to głupoty przychodzą do głowy. To też słyszę od młodych ludzi, że nudy i nie ma co robić, więc coś tam wymyślają. Rzeczywiście istnieje duże ryzyko, że w tym okresie internet będzie do takich sytuacji wykorzystywany dość intensywnie. 


Przypomnijmy, na czym to polega, bo pewnie nie wszyscy wiedzą, zwłaszcza my dorośli.


Sexting to jest rozsyłanie swojej golizny, pół golizny innym osobom, swojej albo kolegów, koleżanek. Dość powszechne zjawisko, gdzie młodzi ludzie robią zdjęcia swoich części ciała i to jest rozsyłane do znajomych z podpisem czyje to i oczekują wymiany takiego zdjęcia. Z tym zdjęciem można zrobić potem różne rzeczy.


Nie wszyscy to dobrze znoszą, delikatnie rzecz ujmując. Nie wszyscy mają do tego dystans, trudno mieć.


Pojawiają się później szantaże, wyśmiewania, taki typowy hejt. Młodzi ludzie to bardzo ciężko znoszą, bo są bardzo mocno wyczuleni na krytykę, na ocenę. Jeżeli tak nie do końca świadomie, czy też zbyt lekkomyślnie wysyłają takie zdjęcia, nie przewidują, że ktoś potem może to wykorzystać do złych rzeczy i przeżywają to bardzo mocno, kiedy takie zdjęcie wysłane dla żartu, nagle okazuje się, że jest wykorzystywane po to, żeby kogoś tam wyśmiewać, czy obrazić, czy chociażby szantażować.


Dodajmy, że były takie przypadki, że sexting był też przyczyną samobójstw wśród młodych ludzi.


Tak, to jest przede wszystkim takie typowe zachowanie przemocowe. Też takie mechanizmy powstają u młodego człowieka w głowie, że jestem ofiarą, osobą pokrzywdzoną przemocą, hejt to jest taka typowa przemoc i nie radzą sobie po prostu z tym, podejmują dość ryzykowne decyzje.


Nie chcemy za bardzo straszyć, ale chcemy obudzić, zwłaszcza rodziców. Z badań fundacji "Dbam o mój zasięg" wynika, że co piąty nastolatek jest - jak to ujęli ci badacze - patologicznie związany z nowymi technologiami, a 10% rodziców w ogóle się tym nie interesuje. Powinni się interesować, raczej wszyscy, tak jak pan mówi. Co mogą zrobić, jak ochronić swoje dzieci przed takimi patologicznymi i niebezpiecznymi aspektami sieci, która sama w sobie nie jest zła i jest niezbędna, co pokazało to nauczanie zdalne. Gdyby nie te nowoczesne technologie nie byłoby takiej możliwości, ale ta technologia ma swoją czarną stronę.


Tak i o tej czarnej stronie warto mówić. Od wielu lat już kładę też na to nacisk, że internet nie jest zabawką i myślę, że teraz w dobie zdalnej nauki trochę się to pojawiło, że to nie jest zabawka, że to jest narzędzie, które służy, chociażby do edukacji, że to nie jest tylko narzędzie, które służy do rozrywki. To też jest ważna informacja dla wielu osób, bo często spotykamy opinię, że w tym internecie nic się nie dzieje złego, że to nie jest naprawdę tak - czasami od rodziców słyszałem. 

W momencie kiedy nastąpiła zdalna nauka i rodzice zaczęli częściej chyba też korzystać z internetu i sprawdzać jak ta nauka wygląda, zauważają, że i tam jest właśnie dużo przemocy i dużo wyśmiewania. Tutaj już rodzice mogą na własne uszy usłyszeć trochę i zobaczyć, że ten internet to nie jest tylko zabawka, że to są miejsca, gdzie mamy kontakt z innymi, spotykamy się z różnymi sytuacjami niezbyt fajnymi, niezbyt miłymi i myślę, że też zwiększył się trochę nadzór nad tym internetem przez rodziców, bardziej to kontrolują, bardziej są zaniepokojeni. Częściej rozmawiają z dziećmi pod kątem właśnie zachowań w sieci, żebyś na to uważał, na tamto uważał. Zaczynają odciągać te dzieci od komputera, od internetu coraz częściej, to nas też dużo nauczyło. Internet trochę zmienił swój wizerunek też w oczach rodzica.


To nie traćmy tylko czujności i zróbmy wszystko, żeby nasze dzieci podczas tych dwóch tygodni nie utonęły w sieci. Bardzo dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok