Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

23.04.2021, 08:08, akt. 10:12

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka z wizytą w Moskwie, koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskiej granicy. Rośnie napięcie we wschodniej Europie.

Jakie są tego przyczyny? Czy przed nami kolejny konflikt zbrojny niedaleko Polski? Między innymi o tym z profesorem Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy może jednak od regionu. Kolumny pojazdów z żołnierzami GROM-u na ulicach Białegostoku, owiane tajemnicą ćwiczenia, o których nie mówi się za wiele ani mieszkańcom, ani mediom. W pańskiej ocenie to rutynowe działania czy może jest się czym niepokoić?


prof. Daniel Boćkowski: Nie, nie ma się czym niepokoić. Ćwiczymy, dlatego że mamy coraz większe napięcia na granicy. Nie mamy pojęcia, jakie niespodzianki szykuje nam potencjalnie Rosja, jakie niespodzianki szykuje nam coraz bardziej nieprzewidywalny reżim Łukaszenki, czy nie będziemy zmuszeni do jakichś działań, których nie chcemy. W momencie, kiedy oskarża się Polskę o próbę zamordowania prezydenta, to sprawa nie jest zbyt optymistyczna.

Oczywiście niezależnie od tego trzeba pamiętać, że podnoszenie tej sprawności jest potrzebne, więc nie patrzmy na to, jak na jakieś skutki tego napięcia, a raczej jak na jasny sygnał, że liczymy się z każdą, nawet najbardziej absurdalną sytuacją, ponieważ Rosja przyzwyczaiła nas, że podejmuje bardzo wiele różnych działań na raz. Czasami działania te są działaniami maskującymi po to, żeby uruchomić jakieś inne. Jest to więc sytuacja alegorii pułapek w pułapkach, w których są jeszcze kolejne pułapki.


Czyli z jednej strony jest to "odrdzewianie" naszych żołnierzy, z drugiej strony pokaz tego, że nie jesteśmy bierni.


No tak. Przecież jesteśmy państwem, które musi liczyć się z tym, że mogą pojawić się jakieś zagrożenia, bo niestety mogą się pojawić. Różnego rodzaju zielone ludziki mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej spodziewanych momentach i wcale nie dlatego, że myśmy chcieli czy nie chcieli, tylko dlatego, że ktoś chce w jakiś sposób zagrać określoną kartą, doprowadzić do jakiegoś przesilenia, napięcia po to, by odwrócić na przykład uwagę od jakiejś operacji, która jest realizowana w zupełnie innym miejscu.

Widać wyraźnie, że Rosja do perfekcji opanowała akcję podnoszenia napięcia. A z drugiej strony czasami widać, że można przelicytować, więc te działania, z którymi mamy do czynienia od 24 godzin, czyli - nazwijmy to - próby deeskalacji, mogą też wynikać z tego, że albo osiągnięto jakieś cele, o których nie wiemy, i to może być zmuszanie Zełenskiego do rozmów z jednoczesnym zaproszeniem go do współpracy, albo też Rosja przelicytowała wiele rzeczy i odpowiedź, którą dostała z naszej strony - czyli stanowisko NATO, Unii Europejskiej, kwestie wydalenia dyplomatów, kwestie napięć w Czechach - to zbyt duża ilość działań, których nie przewidziała, lub też musi na nie jakoś inaczej zareagować.


Czy pańskim zdaniem czeka nas zaostrzenie konfliktu w pobliżu Ukrainy za naszą wschodnią granicą, bo tam wojska rosyjskie coraz bardziej się koncentrują?


Nie, wręcz odwrotnie. Decyzja Szojgu z wczoraj o wycofaniu wojsk pokazuje, że Putin prawdopodobnie osiągnął to, co chciał osiągnąć. Wczoraj Szojgu dał jasną decyzję, że wojska mają się wycofać z granicy ukraińskiej.


Chyba też nie ma co się przywiązywać zbyt mocno do tych deklaracji.


Nie po to koncentrowano wojska, żeby czegoś nie uzyskać. Jeżeli zakładaliśmy, że chcemy sprowokować Ukrainę, i ona się nie dała sprowokować, nie pojawiły się jakieś gwałtowne napięcia na granicy, które można było wykorzystać do krótkich działań bojowych, to wiadomo, że w tym momencie utrzymywanie takiego napięcia nic nie daje, bo to kosztuje. Możemy więc uznać, że cała ta koncentracja, cały ten popis siły służył między innymi temu, by złamać, by ustawić potencjalne rozmowy ukraińsko - rosyjskie. Bo jednocześnie Kreml wydał oświadczenie, że Putin sobie chętnie porozmawia z Zełenskim. Ukraina ma też wznowić rozmowy z przedstawicielami tych dwóch zbuntowanych republik ludowy, więc jest to raczej transakcja bardzo wiązana niż zwycięstwo Ukrainy.


Z wizytą w Moskwie jest białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka, który już wczoraj rozmawiał z Władimirem Putinem. Co oznacza ta wizyta i czego dotyczy? Czy wkrótce na wschodzie możemy graniczyć z Federacją Rosyjską?


My de facto wojskowo już graniczymy z Białorusią. Białoruś nie ma swojej samodzielnej armii, która decyduje, która jest tylko i wyłącznie podporządkowana dowództwu w Mińsku. Białoruska armia operacyjnie podporządkowana jest dowództwu rosyjskiemu. Rosja utrzymuje tę armię. Rosja wplata ją w działania i plany bojowe sił rosyjskich, więc pod tym względem Rosja już jest obecna na naszych granicach bez względu na to, że są to wojska białoruskie. One są dowodzone przez Rosjan.


To jaki może być cel tej wizyty?


Celem jest prawdopodobnie spłacanie długu zaciągniętego przez Łukaszenkę, w czasie kiedy Rosja bezwzględnie pomogła mu rozprawiać się z opozycją. Dodatkowo jeszcze Rosja skutecznie podsyca fobie Łukaszenki w kwestiach oskarżeń o działalność Polski, działalność NATO, działalność Unii Europejskiej.

Prawdopodobnie Łukaszenka, aby utrzymywać się przy władzy, musi pójść na dalsze głębokie ustępstwa, ponieważ jedynie Rosja jest teraz gwarantem tego, że będzie rządził. Czy Rosja wystawi mu dosyć wysoką cenę na zasadzie podporządkowania się, czy też np. podporządkuje go gospodarczo? Może nawet nie dowiemy się do końca, jakie będą umowy. To będzie widać po następnych działaniach, które będzie podejmował Mińsk.

Ale w zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. I tutaj nie ma zmiłuj, to jest podróż Łukaszenki do Canossy po różnych próbach buntu wobec Putina. Putin cierpliwe czeka i zastanawia się prawdopodobnie, jak ten kupon najkorzystniej zrealizować.

Mamy sytuację bez precedensu. Łukaszenka dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy sprzedaje swój kraj, podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".


Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.

prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok