Radio Białystok | Gość | Joanna Węglarz - psycholog kliniczna i terapeutka

Joanna Węglarz

psycholog kliniczna i terapeutka

3.12.2021, 08:25, akt. 08:29

"Jeżeli ktoś jest na granicy wypalenia, to wtedy potrzebuje wsparcia, poklepania po plecach, potrzebuje takiego powiedzenia: dziękuję, że jesteś, dziękuję za to co robisz, fajnie pracujesz i czy ja ci mogę jakoś pomóc. To jest bardzo ważna rzecz" - mówi Joanna Węglarz.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne
Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Z Joanną Węglarz rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od blisko dwóch lat żyjemy w stresie związanym z pandemią, ostatnio - także z tym, co dzieje się przy polsko-białoruskiej granicy. To wszystko bardzo negatywnie wpływa na naszą psychikę, a co za tym idzie życie rodzinne i zawodowe. W jaki sposób kondycję psychiczną pracowników mogą poprawić pracodawcy - o tym Iza Serafin rozmawia z psycholog kliniczną i terapeutka Joanną Węglarz.


Iza Serafin: Badania pokazują, że nawet co trzeci pracownik zauważył u siebie pogorszenie stanu swojego zdrowia psychicznego. Pytanie, czy to jest tylko efekt pandemii, bo na pewno pandemia ma na to wpływ zdecydowanie negatywny, ale czy tylko?


Joanna Węglarz: Pandemia ma negatywny wpływ na nas wszystkich, więc to po prostu się przekłada na nasze życie i pogarsza się jakość pracy. Też praca się zmieniła, to jak pracujemy przez pandemię, więc to jest jedna taka bardzo dużo przyczyna, natomiast ogólnie różne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju, też nie pomagają, bo i różne problemy ekonomiczne, zwiększająca się inflacja i problemy z kredytami i tak dalej, czy strach przed utratą pracy w różnych branżach może tutaj wpływać negatywnie. 

Ale też kwestie bezpieczeństwa, szczególnie tutaj w okolicach Białegostoku wiadomo, że to jest taki newralgiczny teraz czas, więc dużo osób też się i martwi, i się zastanawia, i przeżywa różne trudności, więc myślę, że to jest taka składowa wielu czynników, które powodują, że ten stan psychiczny jest gorszy. 

Plus pora roku, w jakiej jesteśmy, też wiele osób odczuwa takiej jesienno-zimowe pogorszenie nastroju i taki czas, kiedy jest trudniej, więc jest wiele rzeczy, które sprawiają że możemy się czuć gorzej.A jak te wszystkie problemy, te huśtawki emocjonalne, to życie w ciągłym stresie odbija się na życiu osób pracujących? Myślimy tutaj głównie o życiu zawodowym, chociaż to jest ze sobą połączone, życie rodzinne i zawodowe, ale tu rozmawiamy o dorosłych pracujących.


Pojawia się przede wszystkim spadek wydajności, pogorszenie jakości wykonywanej pracy, problem z wywiązywaniem się z obowiązków, rotacja pracowników, większa liczba zwolnień lekarskich, osłabiają się też relacje interpersonalne i wiele osób też ma problem - taki opór przed zmianą, czyli pracodawca próbuje coś zmienić, a pracownicy nie mają siły na kolejne zmiany i jest im z tym trudno, to ich po prostu przerasta. Także takie ogólne, globalne pogorszenie, osłabienie, spadek morale.


I to nie jest dobre, ani dla samego pracownika, ale też i pracodawców oczywiście. Pani przygotowała taki zestaw porad dla pracodawców. Jak mogą wpłynąć na poprawę kondycji swoich pracowników, co mogą zrobić pracodawcy w tej sytuacji?


Po pierwsze ważne, żeby pracodawcy zdali sobie z tego sprawę i zauważyli i się temu trochę zaczęli przyglądać, co można zrobić, bo to jest bardzo istotne, bo niektórzy nie chcą widzieć problemów i tylko patrzą na efekty, a ważne jest też, by zobaczyć tego pracownika z jego trudnościami. Czasami wystarczy takie wsparcie ze strony przełożonego, czyli po prostu krótkie spotkanie z pracownikiem, porozmawianie, może wyznaczenie celów dla pracownika, może porozmawianie o tym co jest nie tak, dlaczego się tak pogorszyło, może pracodawca jest w stanie jakoś pomóc. Czasami pracodawcom się od razu kojarzy, że pracownik będzie chciał podwyżkę, ale nie, to nie zawsze o to chodzi, czasami po prostu taka krótka rozmowa może pomóc, szczególnie jeżeli ktoś jest na granicy wypalenia, to wtedy po prostu potrzebuje wsparcia, potrzebuje poklepania po plecach, potrzebuje takiego powiedzenia: "dziękuję, że jesteś, dziękuję za to co robisz, fajnie pracujesz i czy ja ci mogę jakoś pomóc". To jest bardzo ważna rzecz.


A pracodawcy to robią, tak z pani obserwacji wynika? Oni też żyją w stresie, to nie wiem, czy mają jeszcze czas na to i chęć, żeby się zajmować pracownikami, im zależy 
też na wydajności.


Tak, ale często nie wiedzą, że to jest takie proste. Wydaje im się, że to jest oczywiste, a jak się im pokaże, że to można robić i że to naprawdę działa, to naprawdę zaczynają to robić i to przynosi efekt.


Bardzo ważna jest oczywiście kondycja psychiczna, ale też zwłaszcza teraz w czasie pandemii - zdrowie fizyczne pracowników. Czy zatem pani zdaniem pytanie, o które toczy się wciąż w Polsce batalia - o szczepienia przeciw COVID-19 mogą być przejawem troski o danego pracownika i wszystkich pozostałych?


No oczywiście, że mogą być przejawem, natomiast mogą być odebrane w różny sposób, więc to są takie właśnie bardzo trudne tematy i tutaj patrząc z perspektywy psychologicznej, nie epidemiologicznej, ja bym zachęcała do takiej dużej ostrożności, żeby nie straszyć ludzi, nie wywierać na nich nacisku, tylko po prostu rozmawiać, tłumaczyć, wspierać, ale też akceptować czyjąś decyzję.


Tak, tylko pojawiają się takie sytuacje, że na przykład ci zaszczepieni pracownicy, ponoszą skutki tego, że się ich koledzy z pracy nie zaszczepili. Pojawia się ognisko zakażenia, ludzie chodzą na izolacje, na kwarantanny, nie mogą pracować, czasami borykają się z chorobą, która w ich mniemaniu jest niezawiniona przez nich. Oni zrobili to, co w tej sytuacji można zrobić teraz - zaszczepili się, a ponoszą konsekwencje tego, że ktoś tego nie zrobił. W wielu zakładach pracy to się obserwuje.


Tak, ale jeżeli nie zostaną wprowadzone jakieś odgórne zalecenia, czy obostrzenia, które będą zmuszać ludzi do szczepień, to tak naprawdę nie mamy narzędzi, które pracodawca może wdrożyć, żeby się pracownicy szczepili. Może zachęcać, może rozmawiać, może wspierać i trzeba czekać czy coś będzie odgórnie ustawione. To jest trudna sytuacja, w wielu względach pandemia jest trudną sytuacją, więc bardzo bym zachęcała, żeby rozmawiać, wspierać, ale nie atakować drugiej osoby.


Ale też możemy się tu odwołać do takiego poczucia odpowiedzialności za nas wszystkich.


To można zrobić, oczywiście, że tak. O tym rozmawiać, tłumaczyć, dlaczego to jest ważne, bo wiele osób nie chce się zaszczepić, bo nie uważa, że to ma sens, ale to nie jest tak, że się czegoś boją i takie osoby można przekonać. Osoba, która myśli sobie - mogłabym się zaszczepić, ale jakoś nie było okazji - jest jak najbardziej do przekonania, a takich też osób jest bardzo dużo,


No i możemy to już robić oczywiście bez tych odgórnych wytycznych. Mówimy o pracodawcach, a co może sam pracownik, żeby w tej trudnej z wielu powodów sytuacji, nie nakręcać się, tylko sobie pomóc jakoś to przetrwać.


Przede wszystkim tutaj ważne jest, żeby dbać o takiej rozdzielenie pracy od życia codziennego i mieć czas i na przyjemności, i na jakiś odpoczynek, i na takie odcięcie się od pracy, i też być może pomyśleć o czymś, co mi sprawia przyjemność, co lubię robić - to nie musi się wiązać z jakimiś wielkimi finansami, tylko szukać jakiś takich doraźnych sposobów na to, żeby sobie poprawić humor, to jest ważne. 

Natomiast ważny jest też taki i to może zarówno pracownik sam sobie wdrożyć, może to też wdrożyć pracodawca, tak zwany programu wellbeing, czyli wsparcie umiejętności radzenia sobie ze stresem, poszukanie jakichś metod odpowiednich dla danej osoby, czy to są metody oddechowe, czy jakieś techniki mindfullness, czy jakieś inne strategie, które pomogą, po to, żeby sobie obniżyć ten poziom napięcia, jak i stresu.


Przed nami weekend, więc mam nadzieję, że skoncentrujemy się na rodzinie i swoich przyjemnościach i w poniedziałek już z innym nastawieniem wrócimy do pracy. Bardzo dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
28.01.2022

"Jeśli patrzymy z perspektywy 3 lat, to jestem zadowolony, bo kiedyś postulatem Solidarności było, żeby płaca minimalna kształtowała się na poziomie minimum 3 tys. zł. Dzisiaj mamy przekroczoną tę kwotę o 10 zł, ale nikt się nie spodziewał, że spotkamy się z ogromną inflacją" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
27.01.2022

"Podlaskie firmy w ciągu dwóch lat kryzysowych poradziły sobie znakomicie. Myślę, że jedną z recept jest to, że dzielimy się doświadczeniem, dobrymi praktykami, jak rozwiązywać problemy. Też akcja szczepień, którą prowadziliśmy - to jest jeden z tych aspektów, dlaczego nasze firmy sobie dobrze radzą" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
26.01.2022

Po pracownikach przyszedł czas na rozliczenia pracodawców zgodnie z przepisami zawartymi w podatkowym Polskim Ładzie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwraca uwagę, że przepisy mogą okazać się niekorzystne i proponuje ich korektę.


Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
26.01.2022

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".

Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
25.01.2022

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Andrij Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news
24.01.2022

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".


prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.01.2022

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy się już żegnać z tą falą. Możemy przyjąć takie założenie, że ta fala będzie stosunkowo krótka w porównaniu z innymi" - mówi prof. Flisiak.

Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
21.01.2022

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

fot. Adam Dąbrowski

Cezary Zborowski

zastępca wójta gminy Łomża
20.01.2022

"Warunkiem, żeby autobusy mogły jeździć na trasie Łomża-Pniewo, był koszt inwestycji. Maksymalna kwota miała wynieść ok. 40 tys. złotych miesięcznie. Po zmianie przewoźnika okazało się, że miasto zapłaciło niecałe 4 tys. za cały rok" - mówi Cezary Zborowski.


Alicja Grabowska, fot. Sylwia Krassowska

Alicja Grabowska

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
20.01.2022

"Poszukuję alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu, w muzyce dwudziestolecia międzywojennego" - mówi Alicja Grabowska.

prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
20.01.2022

"Ci, którzy mówią, że walczą o wolność, to w gruncie rzeczy mylą wolność ze swawolą. To są czyny, które niezwykle bolą" - mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
19.01.2022

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".


Wojciech Dembowski i Michał Przybylski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski

"W Sercu Miasta" (WSM)
18.01.2022

"Mamy tu swoją technikę, gwarę, trzymamy się podwórkowych zasad. Białystok z tego słynie, dobrzy raperzy i wykonawcy cały czas trzymają się tych zasad, w muzyce to słychać" - mówią finaliści konkursu Niebieski Mikrofon.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
18.01.2022

- Doszliśmy do wniosku, że zespołowi potrzebny jest nowy impuls, nowy bodziec i ktoś, kto potrafi wyczyścić stare demony, jakieś obawy, jakieś lęki - mówi Wojciech Winnik.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
18.01.2022

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.


Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.


Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.

julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.


prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.


Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.


Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.

Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.


Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok