Radio Białystok | Gość | dr Karol Łapiński - z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku

14.01.2022, 08:30, akt. 10:52

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda
dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. Karolem Łapińskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od nowego roku płaca minimalna wynosi ponad 2360 złotych "na rękę" miesięcznie. Minimalna stawka godzinowa to netto niespełna 14 złotych. Czy przedsiębiorcy przestrzegają wypłacania tego minimalnego wynagrodzenia? Jakie kontrole planuje w tym roku Państwowa Inspekcja Pracy w Białymstoku? W rozmowie też o tym, czy pracodawca będzie mógł sprawdzać, czy jego pracownicy są zaszczepieni, przeciwko COVID-19, czy nie.

Z dr. Karolem Łapińskim z PIP rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy na dzisiejszym rynku pracy w ogóle ktoś jeszcze płaci na poziomie płacy minimalnej? Na rynku, na którym to pracownicy coraz częściej dyktują warunki.


dr Karol Łapiński: Szacuje się, że w naszym kraju jest to ponad 2 miliony osób świadczących pracę. Ale mamy nieco więcej osób, które są zatrudnione, które są aktywne i one zarabiają więcej. Natomiast dla tej grupy osób wzrost minimalnego wynagrodzenia niewątpliwie jest dobrą informacją.


Czy w ubiegłym roku często na przykład zdarzało się, że pracodawcy płacili pracownikom poniżej stawki minimalnej? Jak to wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?


Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się m.in. kontrolą wypłaty wynagrodzenia za pracę, w tym wypłaty minimalnej stawki miesięcznej, godzinowej, która jest przewidziana dla danej osoby, dla danej grupy osób. Kontrolujemy to chociażby w kontekście potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Gdy są potrącenia ustawowe, potrącenia dobrowolne, to pracodawca musi na przykład zapewnić wypłatę wysokości co najmniej minimalnej miesięcznym stawki.


Nie może jeszcze potrącić z tego minimalnego wynagrodzenia.


Nie może na przykład przy dokonywaniu potrąceń na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie świadczeń innych niż alimentacyjne potrącić większej kwoty niż minimalna. Musi pozostawić kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Ale też wypłata minimalnego wynagrodzenia to między innymi kwestia wypłaty wynagrodzenia za czas rzeczywiście przepracowany. Jeżeli ktoś przepracował 200 godzin, to powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej liczbie przepracowanych godzin i wysokości wynikającej co najmniej z minimalnego wynagrodzenia, dodatkowo wynikającego z umowy o pracę. Także my na pewno będziemy w dalszym ciągu zajmowali się kontrolą tego zagadnienia. Czasami stwierdzamy nieprawidłowości i reagujemy bardzo stanowczo.


Kto skorzysta na podwyżce płacy minimalnej? Powiedział pan, że grupa najmniej zarabiających to ponad 2 miliony osób, ale chyba nie tylko oni.


To znaczy, szacunkowo przyjmuje się, że to jest ponad 2 miliony. To są dane statystyczne. Nie chciałbym wchodzić tu w szczegóły. Natomiast niewątpliwie właśnie osoby najniżej uposażone będą zarabiały dzięki temu wzrostowi więcej.

Warto tutaj dodać, że wzrost minimalnego wynagrodzenia, to również wzrost składników i świadczeń pochodnych związanych z minimalnym wynagrodzeniem. Na przykład wzrost dodatku za pracę w porze nocnej - to jest 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. To wzrost odszkodowań minimalnych przy dyskryminacji czy mobbingu. To wzrost wynagrodzenia postojowego, które co do zasady nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie. To wzrost odpraw przy zwolnieniach grupowych czy indywidualnych, przeprowadzanych w związku z przyczynami leżącymi po stronie pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Także wzrost minimalnego wynagrodzenia to wzrost tego naszego podstawowego wynagrodzenie, ale również pewnych pochodnych, które są z tym związane. W praktyce może być tak, że wzrost minimalnego wynagrodzenia to jest jeszcze nieco więcej niż do tej pory.


Od marca pracownicy służby zdrowia będą mieli obowiązek szczepień. Czy PIP będzie to w jakiś sposób weryfikować?


Rzeczywiście w naszym kraju jest już obecnie grupa osób, która została objęta obowiązkiem szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 do 1 marca 2022 roku. Osoby zatrudnione w podmiotach działalności leczniczej, wykonujące zawód medyczny i świadczące inną pracę mają obowiązek poddać się takim szczepieniom. Pracodawcy, dyrektorzy szpitali, ale również innych podmiotów działalności leczniczej, będą musieli egzekwować ten obowiązek.

W moim przekonaniu ten obowiązek będzie kontrolowany przede wszystkim przez Inspekcję Sanitarną, bo jest to ich właściwość rzeczowa. Natomiast jeżeli chodzi o Państwową Inspekcję Pracy, to będziemy zajmowali się - w moim przekonaniu - tymi działaniami, które będą podejmowali pracodawcy wobec pracowników, którzy się nie zaszczepili, którzy nie wykonali tego obowiązku. I w zależności od tego, jakie będą to działania, będziemy zapewne oceniali, czy pracodawcy postąpili w sposób właściwy.


Jakie możliwości mają pracodawcy, by zmusić pracownika służby zdrowia do zaszczepienia się? Sceptycy mówią, że będą to martwe przepisy i że pracodawca nie będzie mógł tak naprawdę pociągnąć pracownika do odpowiedzialności?


Myślę, że jeżeli chodzi o sceptyków, to oni nawiązują do tego, że nie jest to tak do końca obowiązek z obszaru prawa pracy i że ustawodawca nie przewidział w rozporządzeniu pewnych działań, które będą mogli podejmować pracodawcy. Według mnie jednak pracodawca będzie mógł wydawać w tym zakresie polecenie i oczywiście bardzo wstępnie mogę powiedzieć, że moim zdaniem pracodawcy będą mogli również w przypadku niewykonywania tych poleceń przeprowadzać inne działania, czyli na przykład odsuwać pracowników od pracy, ale bez zachowania prawa do wynagrodzenia, stosować kary porządkowe, może nawet wypowiadać umowę. Z tym że jeżeli chodzi o stosowanie kar porządkowych, o stosowanie wypowiedzeń, to będzie to podlegało weryfikacji ze strony sądów pracy.


Jakie jest stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie nagradzania pracowników, którzy się zaszczepią? Nie mówię tutaj o służbie zdrowia. Takie gratyfikacje pojawiły się - na przykład dodatkowe urlopy czy premia za szczepienie.


W moim przekonaniu nie można powiedzieć co do zasady, że takie działania są całkowicie niedopuszczalne. Jest to jakaś zachęta pracownika do odpowiedzialnej postawy w zakładzie pracy w tym zakresie. Z tym że muszę zauważyć, że może to być rozpatrywane w kontekście równego traktowania pracowników w zatrudnieniu. Według mnie mogą się pojawić skargi do Państwowej Inspekcji Pracy bądź też pozwy do sądów. Zobaczymy, jak to będzie rozstrzygane, bo o takich przypadkach też słyszałem. Generalnie nie jestem przeciwnikiem, ale rzeczywiście jest pewne ryzyko w tym zakresie.


Jakie jest stanowisko PIP, jeżeli chodzi o szczepienia innych grup zawodowych? Mówi się chociażby o służbach mundurowych czy o nauczycielach.


Jeżeli chodzi o moje stanowisko czy stanowisko Państwo Inspekcji Pracy, to my jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami szczepień. Za lekarzami, epidemiologami powtarzamy, że jest to jeden z najlepszych dostępnych obecnie sposobów zabezpieczenia pracowników i pracodawców w zakładach pracy, chociaż nie tylko. Również prywatnie, w domach. Dlatego zdecydowanie zachęcamy do tego, żeby korzystać ze szczepień. I pracodawcy, i pracownicy powinni podchodzić do tego bardzo odpowiedzialnie.

Natomiast tak na marginesie, w Sejmie jest procedowany poselski projekt ustawy, która będzie wprowadzała uprawnienie pracodawców do kontrolowania wyników testów przeciw COVID-19, które będą musieli przedstawiać pracownicy. Zgodnie z projektem pracownicy będą zwolnieni z tego obowiązku tylko wówczas, gdy są ozdrowieńcami bądź są zaszczepieni. Ale jest to projekt, zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt ustawy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok