Radio Białystok | Gość | Jarosław Pokoleńczuk - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

19.01.2022, 08:20, akt. 09:32

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski
Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Jarosławem Pokoleńczukiem rozmawia Adam Dąbrowski


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już od prawie dwóch lat zawieszone jest funkcjonowanie oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Czy jest jeszcze szansa na to, że mali pacjenci z Łomży i okolic będą mogli skorzystać z pomocy lekarskiej na miejscu? Jaka jest kondycja, nie tylko finansowa, placówki?

Z dyrektorem łomżyńskiego szpitala Jarosławem Pokoleńczukiem rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Co z pediatrią w łomżyńskim szpitalu? Kiedy został pan dyrektorem, pediatrii już nie było, ale co jakiś czas wojewoda zawiesza ten oddział. Ostatnia informacja była taka, że oddział jest zawieszony do końca 2021 r. Mamy 2022 r.


Jarosław Pokoleńczuk: Tak. Zawnioskowaliśmy do pana wojewody, żeby zawiesił oddział jeszcze na pierwszy kwartał bieżącego roku. Natomiast rzeczywiście jest to największy problem, poza covidem oczywiście, z którym zetknąłem się w tym szpitalu. Już zastałem tę sytuację i jedna z pierwszych rozmów, którą przeprowadziłem, była właśnie z byłym ordynatorem oddziału pediatrycznego. Niestety już wtedy kadra się trochę rozsypała i nie było możliwości powrotu do wcześniejszego stanu.

Gdyby pan mnie zapytał jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, kiedy ruszamy z pediatrią, to ze stuprocentową pewnością powiedziałbym, że od stycznia, dlatego że byliśmy po rozmowach, w zasadzie już były przygotowane umowy do podpisu i niestety na ostatniej prostej do tego nie doszło. W zasadzie trudno mi nawet powiedzieć z jakiego powodu.

Prowadzę  rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko, bo też z województwa mazowieckiego, z warmińsko-mazurskiego. Gdyby pan zapytał 10 lekarzy pediatrów z okolicy, to pewnie z trzema już rozmawiałem, a wszyscy pozostali wiedzą, że potrzebujemy lekarzy pediatrów. Nie jest łatwo. Sytuacja jest trudna, bo jest duża luka pokoleniowa. Jest sporo lekarzy w wieku przedemerytalnym, a w wieku 40-50 parę lat nie jest ich za dużo.

Jednak mimo wszystko jestem optymistą. Teraz też jesteśmy w trakcie rozmów. Nie chciałbym szczegółowo o nich mówić, chociażby po to, żeby nie zapeszyć, ale rozmowy są już dość zaawansowane i miejmy nadzieję, że tym razem się uda.


A jak sobie radzą pozostałe oddziały? Jest ich 20. Pod koniec ubiegłego roku było chyba z 10 ofert pracy dla lekarzy różnych specjalności.


Najważniejsza informacja jest taka, że działalność żadnego z tych oddziałów nie jest zagrożona w najmniejszym stopniu. Rzeczywiście poszukujemy nadal specjalistów, ale raczej jako uzupełnienie, jako dodatkowych lekarzy, czasami lekarzy na dyżury, ponieważ obciążenie dyżurami jest już dość duże, i lekarzy specjalistów do poradni.

Niedobra wiadomość jest taka, że od 1 stycznia przestała funkcjonować poradnia medycyny pracy, ponieważ pani doktor, która od lat była związana ze szpitalem, przeszła już definitywnie na emeryturę i teraz sami musimy zlecać te badania na zewnątrz.


Bo konkurencja jest spora.


Tak. Jeśli chodzi o medycynę pracy, to na rynku łomżyńskim jest dość spora. Na szczęście, bo dzięki temu mogliśmy wybrać najlepszą ofertę.


Jak ten rok zaczyna się finansowo? Czytałem, że według niektórych 1/4, według innych nawet 1/3 szpitali jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nowy rok przyniósł podwyżki cen energii elektrycznej, gazu, wszystkich innych mediów. Organ założycielski wziął to pod uwagę czy musi pan sobie z tym radzić sposobem gospodarczym?


Podmioty tworzące, kiedyś zwane właśnie organem założycielskim, nie mają prawa finansować działalności bieżącej podmiotów, które nadzorują. Nie ma więc takiej możliwości, żeby na przykład dostać dotację na prąd, na podwyżki czy na inne rzeczy z zakresu działalności bieżącej.

Możemy dostać dotacje na inwestycje, na zakup sprzętu i tak dalej. Tu nie ma tematu.


Temat jest taki, że w tym momencie budżet się nie domyka z żadnej strony.


To prawda, bo na samą energię elektryczną w tym roku wydamy ponad 100 proc. więcej niż w ubiegłym. Do października ciepłownia była własnością szpitala, nadal jest w naszym użytkowaniu, natomiast wydzierżawiliśmy ją Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, dzięki temu troszeczkę zoptymalizowaliśmy koszty, ponieważ już nie jesteśmy uzależnieni wyłącznie od gazu, możemy kupować ciepło sieciowe. Poza tym MPEC zatrudnił wszystkich pracowników, którzy wcześniej byli pracownikami szpitala, więc jest to też pewna oszczędność na etatach.

Niemniej jednak mimo tych działań koszt energii cieplnej wzrośnie. Liczyliśmy na to, że te koszty ograniczymy, natomiast tak się nie stanie. One nawet wzrosną, ale nie o tyle, o ile by wzrosły, gdybyśmy dalej ogrzewali gazem.


Czyli jest i będzie trudno.


Jest trudno przede wszystkim ze względu na pandemię. Czy będzie trudniej? Pewnie tak. Finansowo będzie trudniej, chociaż ten rok ma być rokiem zmian. Nie do końca też wiemy, co z ryczałtem, ponieważ do końca czerwca mamy przedłużane umowy z NFZ-em. Potem zobaczymy. Ma być jakaś akredytacja szpitali, podział na cztery grupy. Czekamy na szczegóły. Natomiast rzeczywiście, biorąc pod uwagę inflację, wzrost wynagrodzeń, chociażby minimalnego, to ten rok szykuje się jako duże wyzwanie.


Został pan dyrektorem łomżyńskiego szpitala kilka miesięcy po takim generalnym niemalże buncie wszystkich grup świadczących tutaj pracę. Potem to wszystko ucichło, chyba także z powodu COVID-19 i sytuacji przekształcenia szpitala. Jak w tej chwili wyglądają kontakty między dyrekcją a załogą?


Jest nawiązana nić porozumienia ze związkami zawodowymi. Jesteśmy jeszcze w trakcie trzech sporów zbiorowych. Wprawdzie w międzyczasie jeden spór z pielęgniarkami udało mi się wygasić, ale za chwilę - powiedzmy, że w ramach centralnej akcji Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych - te spory znowu zostały wszczęte. I na to dyrektorzy tak naprawdę nie mają wielkiego wpływu, bo są to roszczenia systemowe, więc sięgają wyżej.

Jakieś porozumienie ze związkami zawodowymi zostało osiągnięte. Oczywiście jakiś stopień niezadowolenia, głównie z wynagrodzeń, jest, pomimo dość znacznych podwyżek, które nastąpiły w lipcu ubiegłego roku. Niektóre z tych podwyżek są nawet wyższe niż kwoty, które padały wcześniej w negocjacjach ze związkami zawodowymi. Wydaje mi się więc, że poziom zadowolenia powinien być przynajmniej niezły, aczkolwiek nie zawsze tak jest.

Zresztą trzeba przyznać, że praca wszystkich zawodów medycznych w ostatnim czasie naprawdę nie jest łatwa.


Są także zawody niemedyczne. Zwrócił się do nas słuchacz, informując, że w szpitalu prawdopodobnie powstanie jeszcze jeden związek zawodowy, właśnie pracowników niemedycznych. Ich głównym zarzutem wobec władz szpitala jest to, że nie otrzymują pasków z wypłatami, nie wiedzą, z czego wynika ich wynagrodzenie i co jest im potrącane.


To nie jest tak, że nie otrzymują, ponieważ każdy pracownik, jeżeli wystąpi z prośbą o wydrukowanie mu takiego paska, to go dostanie. Musimy wziąć pod uwagę to, że zatrudniamy około 1100 osób. Poza tym jest pandemia, więc kolejka osób oczekujących pod płacami jest bardzo niewskazana. Natomiast nie jest tak, że jak ktoś wystąpi o tak zwany pasek, czyli informację o składnikach wynagrodzenia, to go nie dostanie.


Czego w takim razie życzyć na początku tego roku?


Zdrowia. Żeby przychody zawsze były wyższe niż koszty. Żeby reforma, którą szykuje Ministerstwo Zdrowia, rzeczywiście spowodowała, że dostępność lekarzy będzie wyższa. Obecnie funkcjonowanie żadnego oddziału nie jest zagrożone, ale gdy z jednego z nich odejdzie dwóch lekarzy, to już mamy duży problem. A proszę mi uwierzyć, że nie ma takich lekarzy, którzy siedzą w domu i czekają na oferty pracy. Zawsze niestety trzeba lekarza podkupić innemu szpitalowi, innemu pracodawcy, czyli zapłacić więcej. I ta spirala się tak nieciekawie nakręca.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
24.05.2022

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
23.05.2022

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.

foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.

Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.


Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".

dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.


Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.


Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.


fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.

prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.

Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok