Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

9.01.2023, 08:23, akt. 12:01

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska
dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Maciejem Białousem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rok 2023 jest rokiem wyborczym. Senatorów i posłów będziemy wybierać w październiku lub listopadzie. Jaka kampania nas czeka i jakimi argumentami będą do siebie przekonywać wyborców politycy? O tym ze swoim gościem rozmawia Renata Reda.Renata Reda: Chociaż do formalnego startu kampanii wyborczej jest jeszcze wiele miesięcy, to intensywne przygotowania do starcia o Sejm i Senat trwają już od dłuższego czasu. Jakiej rywalizacji możemy spodziewać się w tym roku po politykach? Przeważać będą argumenty czy też oddziaływanie na nasze emocje?


Maciej Białous: Myślę że tak naprawdę oddziaływanie na nasze emocje jest podstawowym polem walki już od dłuższego czasu. Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach.


Może Polacy są zbyt leniwi na przyjmowanie argumentów i analizowanie ich?


Nie tylko Polacy. Żyjemy w takich czasach, w czasach social mediów, w czasach krótkich newsów, pasków, które znacznie skracają też naszą uwagę i koncentrację. W związku z tym takie mocne przekazy -oczywiście one się przebijają.

Wydaje mi się że ta kampania może być wyjątkowo mocna z tego względu, że tak naprawdę te wybory do Sejmu i Senatu to jest zasadzie pierwszy etap takiej wydłużonej kampanii wyborczej, bo zaraz będą też wybory do samorządów i wybory do Europarlamentu. Więc w ciągu pół roku w zasadzie będziemy mieli taki zestaw trzech różnych wyborów.


Czyli także kumulacja argumentów?

Tak jest. I które są bardzo trudne bo mogą albo utrzymać na wiele lat ten układ polityczny, który mamy teraz, albo mogą go zupełnie wywrócić.

Co więcej, dla polityków to też jest bardzo istotne gdzie, że tak powiem brzydko - "wylądują". To znaczy, czy powinni startować na przykład w wyborach do Sejmu czy właśnie do samorządu, czy myśleć o Europarlamencie. 


Czyli nie tyle nad programami wyborczymi może będą się zastanawiać, ile właśnie nad tworzeniem list.

Tak. Myślę że takie szachy właśnie typowo partyjne będą w tym wypadku szczególnie dużo ważyły.


A jakie tematy będą dominować podczas kampanii?

To jest bardzo ciekawe pytanie. Z jednej strony mamy takie obiektywnie istotne tematy, które mogą zaważyć na kampanii. I myślę tutaj o kwestiach gospodarczych czyli o inflacji, która jest cały czas bardzo wysoka, o stopach procentowych, o kryzysie energetycznym.


Czyli będzie tłumaczenie się i ganienie. Zależy od tego, jaka strona będzie używała argumentów.

Z pewnością. Na pewno te argumenty gospodarcze będą bardzo istotne dla opozycji przede wszystkim, żeby punktować politykę rządu. Wiadomo - też nie do końca jesteśmy pewni jak będzie się rozwiązywać sytuacja międzynarodowa. I tutaj mam na myśli z jednej strony oczywiście wojnę w Ukrainie, z drugiej strony też relacje na linii Polska - Unia Europejska. Bo to też jest - można powiedzieć - taki napięty front czy też pole minowe.

Z drugiej strony wydaje mi się, że partia rządzące będzie właśnie chciała troszeczkę odsunąć takie niewygodne tematy, być może bardziej znowu wracając do takich kwestii ideologiczno-światopoglądowych. Bo w ostatnich latach raczej to im pomagało niż przeszkadzało, czyli kwestie związane z prawami kobiet, z prawami mniejszości seksualnych, uchodźcami na przykład. To są takie rzeczy, które nie szkodziły partii rządzącej w ostatnich latach. Więc wydaje mi się, że mogą znowu powrócić po prostu na tej zasadzie, żeby też przykryć pewne wątki chociażby właśnie związane z gospodarką czy polityką zagraniczną.


Od bardzo dawna dominującym tematem w debacie publicznej jest kwestia Krajowego Planu Odbudowy. W środę zbiera się Sejm i mają rozpocząć się prace nad ustawą która ma odblokować pieniądze z KPO. Czy to się uda? I czy uda się to, żeby to nie był temat wiodący kampanii?

Mogę jako obywatel powiedzieć, że mam nadzieję że to się uda. Natomiast to też jest ciekawe, bo w ostatnich dniach w zasadzie też widzimy, obserwując na przykład Twittera albo różne wypowiedzi polityków, że to też jest temat, który w jaki sposób różnicuje frakcje w ramach Zjednoczonej Prawicy, w ramach obozu rządzącego. I tam też najprawdopodobniej dochodzi do różnego rodzaju przesileń, starć. I zobaczymy kto to wyjdzie z tego zwycięsko.

Ja nie chciałbym prorokować, bo wydaje mi się, że to się będzie w dużej mierze rozstrzygało w takich kuluarowych rozmowach pomiędzy politykami rządzącymi. I tutaj nie same argumenty merytoryczne zaważą, co właśnie interesy polityczne.


Dla PiS-u początek roku to zapowiadana przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego ofensywa w terenie, a raczej powrót do spotkań. Tym razem posłowie i posłanki mają ze ściśle wytyczonymi planami odwiedzać kolejne gminy. To dobry scenariusz do wygranej w wyborach?


Wydaje mi się, że tak. To znaczy, biorąc pod uwagę elektorat Prawa i Sprawiedliwości czy Zjednoczonej Prawicy, który często też kojarzymy raczej nie z dużymi miastami, ale z tą tak zwaną Polską powiatową właśnie, to taki bliski kontakt. Tournee, spotkania z mieszkańcami na pewno są dobrym pomysłem. One też procentowały wielokrotnie we wcześniejszych latach, więc akurat powtarzanie tego jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. 


A co powinna zrobić opozycja, aby wygrać wybory? I jak pan ocenia jej dotychczasowe działania?

To jest bardzo trudne pytanie oczywiście, w takim sensie, że opozycja przez ostatnie kilka lat nie wymyśliła na siebie takiego pomysłu. Z mojej perspektywy, będą istotne trzy rzeczy. Po pierwsze opozycja musi ostatecznie zdecydować, w jakiej konfiguracji będzie startować. To znaczy, czy ostatecznie coś takiego jak Zjednoczona Opozycja będzie startowała, czy nie. Myślę tu też o takich stosunkowo podobnych do siebie programowo bytach jak z jednej strony Koalicja Obywatelska, a z drugiej np. partia Szymona Hołowni. Więc od tego pewnie dużo będzie zależało. To jest jedna sprawa. 

Druga sprawa to jest - wydaje mi się - że opozycja powinna spróbować narzucić pewne tematy w dyskusji. To znaczy, nie dać się obozowi rządzącemu przejść tylko do defensywy, ale też narzucać pewne wątki, które będą się pojawiać. 

No i wreszcie - po trzecie - opozycja musi znaleźć formy dotarcia do elektoratu. Bo z jednej strony oczywiście takie wizyty w gminach jak najbardziej są dobrym pomysłem. Ale w jaki sposób dotrzeć do młodszych ludzi? W jaki sposób wykorzystać media społecznościowe? Wydaje mi się, że to jest teraz ważniejsze i nadal opozycja, czy w ogóle politycy w Polsce nie do końca mają pomysł jak np. wykorzystać właśnie ten potencjał komunikacyjny ludzi młodych w Internecie.


A na ile przekona wyborców opozycja takimi projektami ustaw obywatelskich jak projekt o in vitro, rencie wdowiej i uczciwym państwie?

Wydaje mi się, że może to zrobić, ale właśnie tutaj w dużej mierze będzie to zależało od tego, jak bardzo się uda w ogóle przebić do takiego dyskursu medialnego czy do świadomości potencjalnych wyborców, że są takie pomysły, co konkretnie się z nimi wiąże.

Natomiast wydaje mi się, że wszystkie pomysły wyraziste, które dałyby się pokazać jako program, jako coś więcej niż bycie tylko antyPiSem, ale też posiadanie własnych pomysłów na rządzenie - jeżeli uda się przebić do świadomości ludzi - to to może procentować. 


A jaki przewiduje pan wynik wyborów? Ostatni sondaż przewiduje wygraną Zjednoczonej Prawicy. 

Tak, to prawda. Dużo się jeszcze może wydarzyć oczywiście.


Mogą powstać różne koalicje.

Tak. Nie do końca wiemy w jakiej formie opozycja będzie startować. 


I czy przetrwa Zjednoczona Prawica.

Otóż to. Teraz właśnie mamy ten napięty czas, ale też nie pierwszy w historii tego związku. Więc różnie może być. 

Trzeba zwrócić uwagę na krótkie i długoterminowe trendy. Bo patrząc na taki długoterminowy trend - dwu-, trzyletni - widzimy powolny odpływ elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Ona cały czas ma oczywiście przewagę, natomiast ta przewaga nieuchronnie topnieje. Pytanie, czy uda się opozycji zdynamizować to topnienie. Jeżeli nie - jeżeli te kampanie będą przebiegały podobnie jak w poprzednich latach, to wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobne jest zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy. Natomiast pytanie, z jaką przewagą. Bo być może to zwycięstwo nie będzie na tyle duże, żeby dać możliwość samodzielnego rządzenia. Wtedy trochę będzie to zależało od tzw. - brzydko tutaj powiem - "drobnicy" i też od zdolności koalicyjnych. 

Wydaje mi się, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy jest na ten moment dosyć prawdopodobne, natomiast to oczywiście nie oznacza, kto będzie formował rząd. 

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok