Radio Białystok | Gość | Łukasz Kobeszko [wideo] - Ośrodek Studiów Wschodnich

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich

6.02.2023, 08:10, akt. 10:38

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

Łukasz Kobeszko, fot. prywatne
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne


0:00
0:00
Z Łukaszem Kobeszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa przyznaje się do błędu i przeprasza za pozdrowienia wysłane do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Przekazał je w liście z okazji 14. rocznicy intronizacji Cyryla. Wywołało to falę krytyki w Polsce. Odebrano to jako wspieranie agresora, który zaatakował Ukrainę. Teraz w liście do wiernych metropolita Sawa prosi o przebaczenie. Zapewnia, że potępiał i potępia "zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę". Jak rozumieć ten gest? Na ten temat z Łukaszem Kobeszką z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czytając list metropolity Sawy do patriarchy Cyryla, i teraz do wiernych, odnosi się wrażenie, że pisały to dwie różne osoby, mające zupełnie skrajne poglądy na sytuację w Ukrainie i wobec postawy Cyryla. Jest sporo pytań. Jak pan ocenia list do wiernych z przeprosinami skierowany przez metropolitę Sawę?



Łukasz Kobeszko: Na pewno z jednej strony należy docenić sam gest przeprosin wystosowany przez metropolitę Sawę. Mam nawet wrażenie i tak to odczytuję, mimo że on jest zatytułowany Bracia i Siostry, co też by sugerowało, że jest skierowany przede wszystkim do wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale mam wrażenie, że można ten list traktować też dość szerzej, jako swoiste przeprosiny i prośba o wybaczenie do wszystkich Polaków, obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, ale wydaje mi się też licznych Ukraińców przebywających przecież w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci już od wielu lat. 

Z jednej strony rzeczywiście ten gest należy docenić - dzisiaj nie jest to taka częsta postawa, że jak ktoś zrobi jakiś błąd, to od razu się przyznaje do tego błędu i prosi o wybaczenie, raczej jest postawa pewnego pójścia w zaparte, bronienia się, natomiast tutaj widzimy dość pozytywny sygnał, ale z drugiej strony wiemy, że to całego problemu nie załatwia. Tą bieżącą, smutną sytuację, z którą mieliśmy do czynienia przez kilka dni jakoś rozwiązuje, ale jednak jest to trochę głębszy problem, który można na bardzo wielu poziomach odczytywać. 

Po pierwsze jest to pewien problem rzeczywistej niechęci, którą widzimy u metropolity Sawy i u sporej części polskich biskupów prawosławnych w kwestii odrodzenia autokefalii Kościoła prawosławnego na Ukrainie, czy tego odrodzenia, które ma miejsce od 2018/2019 roku, kiedy została utworzona prawosławna cerkiew na Ukrainie, która otrzymała tomos od patriarchatów w Konstantynopolu i rzeczywiście tutaj z tym działaniem duża część polskich hierarchów, w tym metropolita Sawa, nie potrafi się pogodzić. Tutaj ewidentnie metropolita Sawa i część polskich biskupów stawia na to, że jeśli by Ukraina otrzymała autokefalię, to nie powinna jej otrzymać ta grupa z metropolitą Epifaniuszem, która ją otrzymała. Tomos i autokefalię powinna uzyskać ta jurysdykcja, która do niedawna - trudno powiedzieć, bo to jest bardzo niejasna sytuacja, aby istniała w ramach jurysdykcji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z metropolitą Onufrym. Z tą grupą Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, sam metropolita Sawa, zawsze mieli dobre relacje i stawiają na to, żeby ewentualnie od Moskwy właśnie ta grupa uzyskała ten tomos i to by była jedyna siła, która by reprezentowała to oficjalne ukraińskie prawosławie. Wiemy, że niestety tak nie jest. To jest jeden problem. 

Drugi problem, który wynika z tej całej afery, która miała miejsce, to kwestia pewnej nie transparentności działań Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i jego najwyższego rangą hierarchii. Jak widzimy, był jakiś list wysłany bez powiadomienia o tym polskiej opinii publicznej i też wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wypłynęło to przez to, że odkryli to polscy dziennikarze na stronach z kolei patriarchatu Moskiewskiego. W dzisiejszym modelu komunikacji w ogóle jakiejkolwiek instytucji publicznej, a już co najmniej Kościoła chrześcijańskiego, to taka polityka komunikacyjna nie jest dobra.



Co skłoniło metropolitę Sawę do napisania tego listu z przeprosinami?



Na pewno była to odpowiedź na jednak widoczną presję ze strony opinii publicznej. Być może to jest kolejny problem, że w samym Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym obok tej nie transparentności mamy trochę do czynienia z taką pewną słabą podmiotowością wiernych. Dość rzadko w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym publicznie dyskutuje się o różnego rodzaju problemach, mankamentach, zupełnie mam wrażenie, że przeciwnie niż w stosunku do kościoła rzymskokatolickiego, gdzie toczy się bardzo otwarta dyskusja, hierarchowie są krytykowani, nawet jest krytykowany papież, tutaj jakby tego nie ma i to jest osobna kwestia, dlaczego tak się dzieje, na pewno są to pewne kwestie kulturowe i cywilizacyjne, inny model tych kościołów też gra rolę.

Z drugiej strony widzimy, że jednak ta presja opinii publicznej nawet wśród prawosławnych nastąpiła i było wiele takich głosów krytycznych. Też pewnie były jakieś głosy krytyczne, chociaż nie wyrażane wprost, ze strony administracji państwowej, chociaż oczywiście w Polsce trzymamy się tej zasady autonomii związków wyznaniowych, ale te związki wyznaniowe muszą też działać w ramach istniejącego prawa i w jakiś sposób na takim poziomie podstawowym respektować coś, co nazywamy polską racją stanu. Ta presja miała sens.



Czy faktycznie pozdrowienia metropolity Sawy do patriarchy Cyryla można uznać jako - jak tłumaczy zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej w Polsce - zwyczajową, osobistą depeszę, jakimi pozdrawiają się wzajemnie zwierzchnicy lokalnych Kościołów?



Teoretycznie istnieje taka tradycja w Kościele prawosławnym i też w innych Kościołach, a nawet w relacjach ekumenicznych, że hierarchowie, często najbliżsi hierarchowie, pozdrawiają się z różnego rodzaju okazji. Tutaj wydaje mi się, że jest to tłumaczenie błędne. Nie było w obecnej chwili potrzeby wysyłania takiego telegramu. 

To jest trochę tak, jak z relacjami politycznymi z Kremlem. Bardzo wielu przywódców po prostu nie pokazuje się z Władimirem Putinem. I podobnym kordonem sanitarnym został objęty wśród wielu hierarchów prawosławnych patriarcha Cyryl, którego postawa takiego jawnego poparcia dla agresywnej, niesprawiedliwej, napastniczej wojny ma po pierwsze mało wspólnego z chrześcijaństwem, powiedziałbym, że nawet nosi znamiona jakieś herezji czy apostazji, ale to już jest kwestia do osobnych rozważań przez teologów. Nie było potrzeby utrzymywania z nim nawet takich stosunków na poziomie jakiejś bardzo podstawowej dyplomacji. Jednak polska Cerkiew pozycjonuje się, niestety to trzeba powiedzieć, bliżej Moskwy.



Jak silne są związki polskiej Cerkwi prawosławnej z moskiewskim patriarchatem?



Trudno powiedzieć. Polska Cerkiew jest formalnie autokefaliczna, formalnie niezależna. Można było mieć nadzieję, że po 1989 roku i po zmianach politycznych też bardzo wielu księży, młodzież, jeździła do Grecji, studiowała w Grecji, te kontakty z Grekami były takie zażyłe, więc można było mieć wrażenie, że jednak Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny pozostanie bardziej w orbicie teraz tych wpływów greckich, nie wpływów rosyjskich. Jednak chyba stało się inaczej. To jest sfera trudna do uchwycenia. Bardziej na zasadzie pewnych związków emocjonalnych, psychologicznych, ciągle widzimy silny związek tym stanowiskiem, które raczej w tych sporach wewnątrz prawosławnych reprezentuje Moskwa i tutaj Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jednak w ostatnich latach mocno się pozycjonował niestety po tej stronie, po której stała Moskwa i wybiera ten trochę odwrotny wektor, idący w przeciwnym kierunku niż idzie cywilizacja zachodnia i demokratyczna. 



Wczoraj bardzo przejmujące kazanie wygłosił ksiądz Mariusz Synak z prawosławnej parafii pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła ze Słupska. Mówił o liście metropolity Sawy do Cyryla, mówił o bólu, który metropolita spowodował u kapłanów i wiernych. Swoją drogą, nic mi nie wiadomo, żeby ten list z przeprosinami odczytywano w Cerkwiach w Podlaskiem. Należałoby to zrobić? Jak pan sądzi?



Na pewno tak. Patrząc z punktu widzenia takiej zwykłej polityki komunikacyjnej, nawet takiego PR i takiego dialogu z wiernymi, to zdecydowanie dobrze by było, żeby ten list nie był tylko jakimś takim bytem internetowym, żeby był odczytany w parafiach. Wymóg też pewnej takiej komunikacji z wiernymi, pewnego uznania ich podmiotowości. Skoro już prosimy o pewne przebaczenie, przyznajemy się do błędu, robimy to publicznie wobec pewnej grupy i tutaj tak powinno być wobec pewnej grupy wiernych, ale też obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, wszystkich przebywających w Polsce.



Czy teraz listo do wiernych z przeprosinami definitywnie zamyka sprawę stanowiska Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wobec agresji Rosji na Ukrainę?



Ten list oczywiście zamknie sprawę przykrego incydentu, niemniej jednak on będzie pewnym asumptem jednak do ostrożnego przemyślenia pewnego stanowiska Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego względem tego co się od roku dzieje na Ukrainie, pod względem w ogóle wojskowym i politycznym, ale też tego co dzieje się od kilku lat pod względem cerkiewnym na Ukrainie. Być może to będzie jakiś asumpt do tego, żeby Polskie Autokefaliczny Kościół Prawosławny zaczął zmieniać stanowisko na rzecz nowej autokefalii ukraińskiej na bardziej pozytywne, też docenił fakt obecności wiernych tej autokefalii w Polsce i chciałoby się wierzyć, że to będzie jakiś początek dyskusji na temat też samych relacji w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym działań na rzecz jakiejś większej przejrzystości i transparentności jego działań.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
dr Karol Łapiński, fot. Sylwia Krassowska

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
29.03.2023

"Pracownik powinien być na bieżąco informowany o obowiązkach i uprawnieniach" - mówi dr Karol Łapiński.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca białostockiej Solidarności Oświatowej
28.03.2023

- Jesteśmy widoczni, jesteśmy popularni, przychodzą do nas nowi członkowie, bo wiedzą, że jesteśmy nie tylko aktywni, ale też sprawni i potrafimy osiągać cele - mówi przewodnicząca Solidarności Oświatowej w Białymstoku Agnieszka Rzeszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
27.03.2023

- Nie ma się czego obawiać, to jest broń, która będzie robiła za straszak (...). Broń nuklearna jest narzędziem odstraszania - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska [wideo]

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
27.03.2023

"Ostatnie miesiące pokazały, że Aleksander Łukaszenka jest nieobliczalny na arenie politycznej" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.


Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.


fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.


Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.


ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.


Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.


fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.


Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.


dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.


Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok