Radio Białystok | Gość | Kamil Kłysiński [wideo] - z Ośrodka Studiów Wschodnich

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich

30.05.2023, 08:22, akt. 08:52

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne
Kamil Kłysiński, mat. prywatne


0:00
0:00
Z Kamilem Kłysińskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W związku z podtrzymaniem wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta i pozostałymi represjami na Białorusi polskie władze zdecydowały się wprowadzić sankcje na przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Postanowiono też o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w ruchu na granicy polsko-białoruskiej. Między innymi o tym w porannej rozmowie w PRB.


Adam Janczewski: Zgodnie z decyzją MSWiA od pierwszego czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią będzie zawieszony dla ciężarówek zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Co się zmieni od pierwszego czerwca? Bo ten ruch tak naprawdę już jest mocno ograniczony.

Kamil Kłysiński: Jest, ale ciężarówki białoruskie czy rosyjskie mogą nadal wjeżdżać do Polski, tylko po prostu przez mniejszą liczbę przejść. To gardło stało się wąskie. Przejście w Bobrownikach jest zupełnie wyłączone, Kuźnica nie działa od 2021 roku, od kryzysu migracyjnego, poza linią kolejową. Kozłowicze, Kukuryki dla przewoźników białoruskich i rosyjskich już były zamknięte od lutego. A teraz mamy pełne ograniczenie na całej granicy dla tych przewoźników. Cóż, jeżeli tamci operatorzy będą chcieli coś przewieźć, będą musieli dogadać się z polskimi przewoźnikami, czyli ponieść większe koszty, albo znaleźć sobie innych przewoźników z obszaru poradzieckiego np. kazachskich. A to też prawdopodobnie zwiększy koszty. Więc jest to uderzenie.


Zgodnie z decyzją MSWiA, również powstała nowa lista sankcyjna na której jest 365 obywateli Białorusi, którzy teraz mają zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Kto jest na tej liście?

Tam są deputowani parlamentu białoruskiego, są to propagandziści białoruscy, ci którzy jeszcze nie byli wciągnięci na listę sankcyjną. To są ludzie absolutnie przekraczający swoją narracją wszelkie standardy dostępne dla człowieka ukształtowanego w kraju demokratycznym. W pełni sobie zasłużyli na to, żeby być na liście sankcyjnej. Są tam też urzędnicy związani z reżimem, z otoczeniem Łukaszenki. 


Jest też Wiktor Łukaszenka. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. 

Nie jest, to jest najstarszy syn Aleksandra Łukaszenki i to jest logiczny krok, że rodzina też tam się znajduje. Zresztą Wiktor, tak jak i ojciec Łukaszenka, i tak są już na unijnych listach. To jest takie uzupełnienie tej i tak już rozbudowanej mapy sankcyjnej, pakietów sankcyjnych wprowadzonych zarówno na szczeblu kraju, tak jak Polska zrobiła to teraz, ale też na szczeblu całej Unii Europejskiej. 


Na tej liście są też prokurator generalny i sędzia, który ogłosił wyrok na Andrzeja Poczobuta. I właśnie tutaj chodzi właśnie o Andrzeja Poczobuta, przynajmniej taką retorykę podaje MSWiA. Zapytam przewrotnie. Czy dla jednego człowieka aż tak surowe sankcje są konieczne?

Nie, to nie jest tylko dla jednego człowieka. To jest oczywiście wyzwanie rzucone Polsce, dlatego Polska na poziomie krajowym odpowiada. Strona białoruska doskonale wie, co robi. Wydając w lutym wyrok ośmiu lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta, ciężkiego więzienia w kolonii karnej i potem podtrzymując ten wyrok w apelacji. To są świadome kroki strony białoruskiej, która nie dąży do porozumienia, a dąży do konfrontacji. 

Strona polska pozostaje w sytuacji bez wyjścia, ale jest to odpowiedź na całość, która wygląda absolutnie depresyjnie. Tak źle w relacjach polsko-białoruskich nie było jeszcze nigdy. Białoruś stała się krajem co najmniej półtotalitarnym, w niektórych aspektach totalitarnym. Podam przykład w jakim kierunku to zmierza, jaki system polityczny jest tam budowany. Bardzo ważnym organem konstytucyjnym od ubiegłego roku jest Ogólne Białoruskie Zgromadzenie Ludowe wzorowane w dużej mierze na Ogólnym Chińskim Zgromadzeniu Ludowym, które wybiera prezydenta Chin Xi Jinpinga kilka razy. Tam nie ma powszechnym wyborów prezydenckich. Na Białorusi niby jeszcze są, ale Łukaszenka już marzy o tym, żeby delegaci Ogólnego Białoruskiego Zgromadzenia Ludowego wybierali prezydenta. 


Już od dawna mówimy o reżimie Aleksandra Łukaszenki. Aż nie chce się wierzyć, że może być to jeszcze bardziej restrykcyjne państwo, jeszcze bardziej totalitarne. Czy te sankcje wobec Białorusi mają charakter symboliczny czy jednak coś ważą?

Nie mają wymiaru symbolicznego. One zapadły już po poprzedniej decyzji o innych pakietach sankcyjnych. To wszystko składa się na ogólny obraz, na ogólną presję sankcyjną, która jest poważna. Na poziomie krajowym - gdzie ruch graniczny został bardzo ograniczony i władze białoruskie swoją nerwowością, również na poziomie Łukaszenki, potwierdzają, że to boli, chociaż wprost tego nie przyznają, ale też w kontekście unijnych sankcji zachodnich - to są daleko idące działania. 

Też nie spodziewajmy się cudów. Jeżeli ktoś oczekuje, że Andrzej Poczobut wyjdzie na wolność - niskie są szanse. Sankcje działają w dłuższej perspektywie, one mają bardziej charakter strategiczny niż taktyczny. 


"Polska daje przykład całej Unii Europejskiej". Tak o rozszerzeniu przez Warszawę sankcji na reżim w Mińsku mówi jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka. Czy pan się z tym stwierdzeniem zgadza i czy Unia może coś zrobić, czy powinna i co ewentualnie?

Miło, jeżeli ktoś miło mówi o Polsce, ale myślę że jest to pewne uproszczenie. Unia Europejska wprowadziła już daleko idące pakiety sankcyjne. Myślę że białoruscy liderzy, chociażby Paweł Łatuszka - nie powinni narzekać. Oczywiście pewne emocje wzbudzają jakieś pogłoski o dążeniu do złagodzenia sankcji w sferze potasu na przykład, słyszymy takie głosy. Ja nie widzę potwierdzenia, żeby to w tym kierunku szło. 

Pamiętajmy o tym, że łatwiej jest polskim władzom decydować kiedy nie muszą konsultować się odnośnie sankcji krajowych. Ale w Unii głosy muszą się rozłożyć mniej więcej podobnie i wszystkie państwa członkowskie Unii muszą się zgodzić. Nie ma zgody co do zaostrzenia sankcji, ponieważ tam są kwestie proceduralne, kwestie formalne, klincz jest widoczny przy synchronizacji sankcji, gdzie Polska na przykład dąży do podniesienia poziomu sankcji wobec Białorusi do poziomu sankcji wobec Rosji. Tu dochodzą kwestie prawne, kwestie delegacji, przeniesienia pewnych rozwiązań z jednego pakietu do drugiego i to powoduje pewien klincz. Niektórzy chcą coś robić, są państwa, które nie chcą. Natomiast te głosy, które mówią o złagodzeniu sankcji - one są bardzo nieliczne i nie mają obecnie szans. 

To że władze węgierskie wykazują zainteresowanie reżimem i odbywają się spotkania, minister spraw zagranicznych Węgier był w Mińsku, to zupełnie dla mnie niezrozumiała z punktu widzenia demokracji wizyta. Ale to jest mniejszość, to jest absolutny margines. Większość krajów unijnych wie kim jest Łukaszenka i czego można od niego oczekiwać, a czego nie.


Niech to świadczy o Węgrach, my podążamy tą swoją drogą i ta nasza droga jest jak najbardziej słuszna, tego się trzymajmy. Wśród osób objętych sankcjami znalazły się te odpowiedzialne za organizację nielegalnej migracji na granicy polsko-białoruskiej i na granicy z państwami bałtyckimi. Na polsko-białoruskiej granicy, w pobliżu Białowieży od kilku dni koczuje grupa migrantów. Według aktywistów jest tam kilka kobiet, są mężczyźni, kilkanaścioro dzieci. Aktywiści apelują o wpuszczenie ich przez graniczne ogrodzenie. Czy to jest realny problem tych ludzi czy kolejna akcja zaplanowana przez reżim w Mińsku?

W spontaniczność nie wierzę. W takim kraju jak Białoruś nie ma miejsca na spontaniczność, szczególnie jeśli chodzi o granicę. Służby graniczne białoruskie strzegą każdego listka, każdej gałązki. Zresztą, po naszej stronie też jest duża czujność w związku z tą sytuacją jaka jest. Więc oni tam się nie zjawili spontanicznie. Oni się nie zjawiali spontanicznie w 2021 roku. To jest wszystko sterowane, inspirowane, ułatwiane. Wiemy że ci ludzie są źle traktowani przez białoruskich pograniczników, niektóre kobiety - słyszałem - były szczute psami, to wszystko jest bardzo dramatyczne i ci ludzie rzeczywiście cierpią. Ale nie cierpią z racji tego, że Polska nie chce ich wpuścić, tylko z racji tego, że Białorusini ich tam zapędzili na tę granicę. Pamiętajmy o pewnej kolejności wydarzeń. I teraz też chodzi o to, aby Polskę pokazać w roli oprawcy. Te same manewry były stosowane w 2021 roku. 

Ta grupa może być zwiastunem pewnej intensyfikacji. Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski. Równie wrogi jest stosunek władz rosyjskich do Polski. To wspólna białorusko-rosyjska operacja. Polityka obu państw jest konfrontacyjna. Jesteśmy na linii frontu i musimy się liczyć ze wszystkim. 


Jak w tej sytuacji, jeśli chodzi o grupę migrantów, powinny zareagować polskie władze, polskie służby?

Ja nie jestem doradcą polskich służ. Zakładam że polskie służby działają zgodnie z prawem i regulaminem. Skupiam się na aspektach po stronie białoruskiej, bo zajmuję się Białorusią. Jest to akcja polityczne, hybrydowa agresja ze strony władz białoruskich. I to trzeba mieć na uwadze, kiedy się ocenia całą tę sytuację. Skąd ci ludzie się wzięli, dlaczego się tam wzięli. Nie jest to naturalny kanał przerzutu migrantów. To jest kanał wykreowany w dużej mierze przez władze białoruskie, jest to element hybrydowej agresji, co zostało uznane w dokumentach unijnych już w grudniu 2021 roku. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Dominik Lubowicki

prof. Jose Florez

Naukowiec z Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych
2.10.2023

- Rewolucja związana z medycyną cyfrową tak naprawdę już dzieję się na naszych oczach - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Jose Florez.

Adam Krętowski, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
2.10.2023

"Widzimy potrzeby, jakie istnieją w społeczeństwie. Zwiększamy liczbę naszych studentów - mamy dzięki temu więcej lekarzy i pielęgniarek. Otwieramy też nowe kierunki" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Krętowski.

Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.


Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.


prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.


Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."


fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.


Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.


Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.


Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.


dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.


fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.

fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.


Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.

Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok