Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku

12.11.2020, 07:48, akt. 10:31

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie słabnie epidemia koronawirusa w Polsce. W Podlaskiem najwięcej przypadków cały czas służby notują w Białymstoku. M.in. o walce z epidemią i jej skutkami z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: W walkę z epidemią w Białymstoku włączeni od początku pandemii są strażnicy miejscy. Władze miasta wystawiły ostatnio za ich prace rachunek wojewodzie. Panie prezydencie, proszę wyjaśnić słuchaczom skąd taka decyzja?


Tadeusz Truskolaski: Przede wszystkim to wynika z przepisów prawa. Jeżeli chodzi o wszelkie działania samorządu, to one mogą być bezpłatne czy też bez opłat w dół, a natomiast w górę to znaczy dla Skarbu Państwa czy dla innych podmiotów, my musimy pobierać za to opłaty, nie możemy przekazywać darowizn. A to tak wygląda, bo wojewoda przejął straż miejską. Mamy dokładne wyliczenia - za kwiecień, maj straż miejska prowadziła patrole z policją 357 razy, to są głównie 10-godzinne patrole, koszty tej pracy wyceniono na 94 tys. zł. Od 1 do 18 czerwca na około 23 tys. zł. Zresztą wojewoda nie odmawia, tylko wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o wskazanie ścieżki w sprawie refundacji wydatków na zwalczanie pandemii. W tym samym miesiącu też rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o przyznanie na ten cel środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. W związku z tym szuka się tylko ścieżki, aby te żądania opłacić. Z drugiej strony, my jesteśmy przez prawo zobligowani do tego, aby wszelkie świadczenia na rzecz Skarbu Państwa były ekwiwalentne i musimy upominać się o zapłatę.


Czyli rozumiem, że z żadnej ze stron w tym przypadku konfliktu politycznego nie ma, bo już takie głosy się zaczęły pojawiać.


Nie, nie ma. Ja nie narzekam na współpracę z wojewodą, nigdy tego nie robiłem. Oczywiście ona jest trudna z uwagi na trudną sytuację i na to, że decyzje, które są podejmowane na górze, powiedzmy sobie, czyli przez czynniki rządowe, najczęściej są podejmowane na ostatnią chwilę, a wdrażanie ich spada na samorządy, oczywiście pośrednio również i na wojewodę. Lokalnie współpracujemy dobrze, są oczywiście spotkania zdalne ze starostami, było już ich co najmniej kilka, a może i kilkanaście, i rozmawiamy o tych sprawach, które są takie palące, nagłe, dlatego że naszym celem jest pomoc naszym mieszkańcom. 


Bardzo dobrze, że samorządowcy ze sobą rozmawiają, ale jakie są efekty tych rozmów?


Efekty są takie, że my z całą mocą i stanowczością wdrażamy wszelkie przepisy, które spadają na nas. Jak państwo wiecie, od soboty 7 listopada obowiązują kolejne obostrzenia, czyli klasy 1-3 przeszły na naukę zdalną - wprowadza to samorząd. Nauka zdalna również dla uczniów powyżej czwartej klasy. Otwarte są żłobki i przedszkola, a więc tutaj ten reżim sanitarny musi obowiązywać. My mamy we wszystkich szkołach w mieście prawie 40 tys. uczniów. Również zamknęliśmy placówki kultury, teatry, kina, muzea, galerie, ogniska muzyczne - to są właśnie nasze działania, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii.


Skoro wywołał pan temat szkół, to proszę powiedzieć jakie sygnały docierają do Urzędu Miejskiego? Czy wszystkie dzieci, czy też wszyscy nauczyciele, są wyposażeni w sprzęt do nauki zdalnej i czy nie ma z tym większych problemów? 


W tej chwili są problemy, dlatego że są dość duże środki europejskie w ramach tak zwanego BOF-u, czyli Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego przeznaczone na zakup komputerów, to jest kwota rzędu 4 mln zł, ale ona jeszcze nie została zrealizowana. Na pewno te potrzeby występują szczególnie tam, gdzie są rodziny wielodzietne, gdzie jest jeden komputer, a trójka dzieci chodzi do szkoły. Tutaj staramy się oczywiście pomagać, niektóre szkoły wypożyczają laptopy, ale w tej materii potrzeby w stu procentach nie są zabezpieczone. 


A dlaczego ta kwota nie została jeszcze wykorzystana? 


Dlatego że pojawiła się dosyć niedawno, pojawiła się z oszczędności, z innych działań, musiała przejść całą procedurę unijną, bo to są środki unijne, mieć aprobatę Urzędu Marszałkowskiego, Komisji Europejskiej i dopiero wtedy może być wydatkowane. A poza tym myślę, że żaden dostawca nie ma na stanie, w magazynie, komputerów za 4 mln zł, to trzeba po prostu troszeczkę poczekać, ale myślę, że uda nam się w tym roku jeszcze zrealizować i wyposażyć placówki, szkoły, uczniów, a szczególnie nauczycieli w te podstawowe potrzeby, bo jak widać, pandemia nie przemija i z dużym prawdopodobieństwem do końca tego semestru ta nauka będzie w większości zdalna. 


Życzyłbym sobie i wszystkim uczniom, żeby jednak te prognozy się nie sprawdziły i oby te laptopy w tym semestrze się jednak uczniom nie przydały. Przejdźmy do pomocy zaoferowanej przez miasto przedsiębiorcom. Czy już białostoccy przedsiębiorcy dostali ulgi w opłacaniu czynszów za lokale należące do miasta?


Tak, podpisałem stosowne rozporządzenie natychmiast po tym, jak został wprowadzony ten częściowy lockown. Ono jest podobne do tego, które było podpisane w marcu. Tutaj musimy po prostu pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. To jest na zasadzie "procent do procentu", to znaczy, że jeżeli obroty w roku poprzednim były wyższe, czyli w tym roku był niższe na przykład o 20%, to te ulgi są 20%, bo wiemy, że nie można zrównać wszystkich lokali dlatego, że niektóre z nich świadczą swoje usługi poprzez dowóz, a niektóre restauracje, które tego nie miały, ich spadek obrotów jest dramatyczny.


Panie prezydencie, najgłośniej obniżek czynszu domagali się przedstawiciele branży gastronomicznej, ale nie tylko oni chyba mogą liczyć na wsparcie, prawda?


Nie, my nawet nie możemy tak wybiórczo stosować dla wybranych branż, zrobiliśmy to dla wszystkich podmiotów, które wynajmują powierzchnię w ramach mienia komunalnego czy też w ramach TBS-u, czyli Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.


A ilu przedsiębiorców złożyło już wnioski o takie wsparcie? 


Sukcesywnie te wnioski napływają. Za listopad jeszcze takich danych nie ma. Oni wiedzą, że nie muszą już płacić czynszu w tej wysokości, będą składać takie wnioski, jak będą mieli dane finansowe. To odbywa się na oświadczenie, bo my wierzymy, ale oczywiście wybiórcze kontrole oczywiście będą, żeby potem nie było oszustw, bo to są pieniądze publiczne. Także nie trzeba specjalnie składać jakiejś papierologii, wystarczy złożyć wniosek i oświadczenie, że obroty były niższe w stosunku do roku poprzedniego o 50% i automatycznie udzielana jest ulga. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że pewne wybiórcze kontrole będą, żeby nie było pokusy niepłacenia czynszu.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok